1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Yunanistan’da Varufakis fenomeni
Yunanistan’da Varufakis fenomeni

Yunanistan’da Varufakis fenomeni

Yunanistan’ın Avrupalı ortaklarıyla müzakereleri sürerken, Maliye Bakanı Yanis Varufakis’in son günlerde ortalıkta pek gözükmemesi Atina’da çeşitli yorumlara neden oluyor.

A+A-

Yunanistan’da Aleksis Çipras başkanlığındaki hükümetin, ülkeye nakit akışının yeniden sağlanmasına yönelik Avrupalı ortaklarıyla kritik müzakereleri sürerken, daha önce bu konuda başrolde bulunan Maliye Bakanı Yanis Varufakis’in son günlerde ortalıkta pek gözükmemesi Atina’da çeşitli yorumlara neden oluyor.

Maliye Bakanlığı görevini üstlenmesinin ardından kendine has giyim tarzı ve rahat tavırlarının yanı sıra sivri çıkışlarıyla da kısa zamanda uluslararası basının ilgi odağı olan Varufakis’in, müzakerelerin merkezi Brüksel’den uzak durması, Çipras'ın Atina ile kreditörler arasında, özellikle de Atina ile Almanya arasındaki gerginliğin azaltılmasına yönelik diplomatik bir hareketi olarak yorumlanıyor.

Değerlendirmelerde, SYRIZA içerisindeki sertlik yanlısı kesimlerin yanı sıra Varufakis’in müzakerelerle ilgili farklı yönde ve çelişkili açıklamalarının hükümetle ilgili “eksik koordinasyonlu bir oluşum” görüntüsü oluşturduğu belirtilirken, Çipras’ın daha önce hükümet için bir “meziyet” olduğunu ifade ettiği Varufakis’in bu tavırlarından büyük rahatsızlık duyduğu ifade ediliyor.

Hükümet çevrelerinin, Varufakis’in hala Başbakan Çipras’ın tam güvenine haiz olduğu yöndeki açıklamalarına rağmen, bir süre önce Yunanistan’ın Brüksel’deki müzakere grubunun başına Maliye Bakanlığı Uluslararası Ekonomik İlişkilerden Sorumlu Bakan Yardımcısı Evklidis Çakalatos’un atanmasıyla Varufakis’in müzakerelerden uzaklaştırdığına dikkati çeken uzmanlar, Çipras’ın, Varufakis’i, “İyi sayılamayacak bir anlaşma için kurban edebileceği” görüşünde birleşiyor.

Yunanistan’ın, Avrupalı ortaklarıyla sürdürdüğü müzakerelerde sert tavırlarıyla dikkati çeken Varufakis’in zaman zaman yaptığı çelişkili açıklamaları ülke içerisinde olduğu kadar Avrupa’da da karışıklığa neden oluyor.

Daha önceki açıklamalarında Brüksel’deki müzakerelerle ilgili çeşitli öngörülerde bulunan ancak, daha sonra bunlardan bazılarını geri alan Varufakis, kısa bir süre önce de vergi kaçırılmasının önüne geçmek için ATM'lerden çekilen paraların vergilendirileceğini açıklamıştı. Ancak, daha sonra Yunanistan Maliye Bakanlığı, konunun hükümetin gündeminde olmadığını açıklamıştı.

İlk başta Avrupalı mevkidaşlarına karşı olan umursamaz tavırlarıyla Yunan halkının gururunu okşayan Varufakis, motosikletiyle ve yaya olarak sıkça dolaştığı Atina sokaklarında hala vatandaşların sevgi gösterileriyle karşılanıyor, berberlerde "Varufakis tıraşı" isteyen gençlere rastlanıyor.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.