1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Yozgat’ta 50 bin dekar tarım arazisi doludan zarar gördü
Yozgat’ta 50 bin dekar tarım arazisi doludan zarar gördü

Yozgat’ta 50 bin dekar tarım arazisi doludan zarar gördü

Yozgat’ta yaklaşık bir aydır aralıklarla devam eden yağış çiftçinin yüzünü güldürse de son günlerde düşen dolu, ekili tarım alanlarına büyük zarar verdi.

A+A-

İlde Boğazlıyan ilçesinde geçen hafta içerisinde düşen dolu binlerce dekar tarım alanına zarar verdi. Dün Yozgat’ın Çayıralan ve Sarıkaya ilçelerine bağlı köy ve beldelerdeki ekili tarım arazilerinden yaklaşık 50 bin dekar alan zarar gördü.

Çayıralan ilçesine bağlı Konuklar beldesi ve çevresindeki köyler de doludan nasibini aldı. Beldede yaklaşık 17 bin dekar hububat alanı zarar gördü. Hububat ekili alanlar biçilemez duruma geldi. Sebze, meyve ve üzüm bağları da büyük zarar gördü. Çiftçiler devletten kendilerine tohum desteği vermesini istiyor. Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatifine olan borçlarının ertelenmesini değil tamamıyla silinmesini istiyor.

Konuklar Belediye Başkanı Muammer Çetin, belde halkı ve çevre köylerin geçim kaynağının çiftçilik olduğunu, düşen dolu ile çiftçilerin bu yıl hasat dönemi yapamayacağını söyledi. Başkan Çetin, "Halkımız genelde arpa ve buğday ekmektedir. Beldemizde 17 bin dekar çevre köylerle birlikte yaklaşık 50 bin dekar alan doludan zarar gördü. Çiftçimiz borçlanırken, hasat zamanına göre borçlanır. Ancak beldemize yağan dolu ürünlere yüzde yüz oranına yakın zarar verdi. Ekinler artık biçilmez hale geldi. Devletimizden halkımız yardım beklemektedir. Yardım gelmez ise beldemizde büyük sıkıntı yaşanır" dedi.

Feridun Öztürk isimli çiftçi de yağan dolunun ekinlere yüzde 100 oranında zarar verdiğini ifade etti. Öztürk, "Biz geçimimizi çiftçilikle sağlıyoruz. Son günlerde güzel yağmurlar yağdı. Ancak yağan dolu ürünlerimizi tamamen bitirdi. Arpa, buğday, nohut, mercimek tamamen biçilemez hale geldi. Benim 460 dekar ekinim var bunun 100 dekarı sigortalı, diğer kısmını icara ektiğim için sigorta yaptıramıyoruz. Mazot gübre desteğinden yararlanamıyoruz. Bu konudan devletimizin bir çözüm üretmesini bize tohumluk yardımı ve borçlarımızın da silinmesini istiyoruz" diye konuştu.

Veysel Oba isimli çiftçi de Konuklar beldesi ve çevresine düşen dolunun tarım arazilerine büyük zarar verdiğini dile getirerek, "Ekinlerimiz, bağ ve bahçemizde hiçbir ürün kalmadı. Ekinler biçilemez duruma geldi. Ekinler bilçilemyeceği gibi hayvanlarımız için saman dahi bulmakta zorlanacağız. Dolu o kadar şiddetli yağdı ki pvc kapılarımızı dahi kırdı. Devletimizden yardım bekliyoruz" şeklinde konuştu.

Cihan

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.