1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. YÖK'ten YGS ve LYS'de klasik-yazılı sınav açıklaması
YÖK'ten YGS ve LYS'de klasik-yazılı sınav açıklaması

YÖK'ten YGS ve LYS'de klasik-yazılı sınav açıklaması

Dün bazı medya organlarında çıkan 2015 yılındaki LYS ve YGS'de çoktan seçmeli test yerine klasik sorular yöneltileceği iddialarına YÖK Başkanı Saraç'tan yalanlama geldi.

A+A-

 Prof. Dr. Saraç, "Sınavlar bu kadar yaklaşmış iken bu türden gerçek dışı haberler ve açıklamalar ile öğrencilerimizde kafa karışıklığına yol açılmaması gerektiğini düşünmekteyiz" dedi.

 YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç twitter hesabından yaptığı açıklamada, YGS ve LYS'de çoktan seçmeli test yerine klaisk yazılı sorular sorulacağı iddialarını yalanladı. 
Saraç şu açıklamayı yaptı: "Bazı basın yayın organlarında “üniversiteye giriş sisteminde bir değişiklik yapılarak açık uçlu / yazılı cevap gerektiren soru sorulacağına” dair haberlere yer verilmesi üzerine 2015 üniversiteye giriş sınavlarına hazırlanan öğrencilerimizin tereddüt yaşamamaları için açıklama yapılması ihtiyacı duyulmuştur. “Üniversiteye giriş sisteminde değişiklik yapılarak açık uçlu / yazılı cevap gerektiren soru sorulacağına” dair haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Sınavlar bu kadar yaklaşmış iken bu türden gerçek dışı haberler ve açıklamalar ile öğrencilerimizde kafa karışıklığına yol açılmaması gerektiğini düşünmekteyiz. Bu arada Başkanlığımızın, basın yayın organlarının kendilerine intikal eden duyum ve haberlerin teyidine ilişkin taleplerini her zaman cevaplandırmaya hazır olduğunu da ifade etmek isteriz. Sevgili öğrencilerimizin çalışmalarına aynı minval üzere devam etmelerini, üniversiteye giriş sisteminin usul ve esaslarını belirleme yetkisinin münhasıran YÖK'te olduğunu, ÖSYM’nin ise bu belirlenen esaslara göre sadece sınavları yapan kurum olduğunu hatırlatırız. Bu vesile ile YÖK olarak bu tür büyük kitleleri alakadar eden değişiklik çalışmalarının süreci beyan edilmiş bir tarzda ve kamuoyu önünde açık bir şekilde sürdürülmesi gerektiğine dair başkan olarak tayin edilişimizin akabinde ifade ettiğimiz düşüncemizin bizim için bir ilke olduğunu da bir defa daha kamuoyu önünde beyan ediyoruz."

Haberler 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.