1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Yılda 8 milyon dolarlık kurbağa ve salyangoz ihraç ediyorlar
Yılda 8 milyon dolarlık kurbağa ve salyangoz ihraç ediyorlar

Yılda 8 milyon dolarlık kurbağa ve salyangoz ihraç ediyorlar

Trakya illeri ile Adana ve Bursa'da toplanan kurbağa ve salyangozlar, Bandırma ilçesinde bir firmaya ait tesiste işlenerek başta AB üyeleri olmak üzere pek çok ülkeye gönderiliyor.

A+A-
Trakya illeri ile Adana ve Bursa'da toplanan kurbağa ve salyangozlar, Bandırma ilçesinde bir firmaya ait tesiste işlenerek başta AB üyeleri olmak üzere pek çok ülkeye gönderiliyor. Bu dış satımdan yılda ortalama 8 milyon dolar gelir elde ediliyor.
 
Firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kocaman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilk ihracatlarını 1981 yılında Yunanistan'a, taze balık olarak gerçekleştirdiklerini söyledi.
 
Trakya illeri, Adana ile Bursa'da toplanan kurbağa ve salyangozların dış satımına 1988'de başladıklarını belirten Kocaman, bu ürünlerde yıllık ihracatlarının 5 bin tonu bulduğunu anlattı.
 
İhracatta en önemli pazarlarının AB ülkeleri olduğunu bildiren Kocaman, "30 ülkeye ihracatımız var. AB ülkeleri dışında ABD, Kanada, Irak, Suriye, Güney Kore, Çin ve Japonya'ya da ihracat yapıyoruz" dedi.
 
Kocaman, ilk kurbağa dış satımını 1988'de İtalya, Fransa ve Arnavutluk'a yaptıklarını dile getirdi.
 
Yıllık kurbağa ihracatının parasal değerinin 1,5-2 milyon dolar olduğunu aktaran Kocaman, "Fransa ve İtalya'ya yılda 6-7 milyon dolarlık kara salyangozu gönderiyoruz. Yılda ortalama 8 milyon dolarlık kurbağa ve salyangoz ihraç ediyoruz. Yıl sonuna kadar deniz ürünleri dahil 20 milyon doların üzerinde ihracat hedefliyoruz" ifadesini kullandı.
 
Dış satımın önemli bölümünü, işlenmiş olarak gerçekleştirdiklerine değinen Kocaman, 100'den fazla kişiye istihdam sağladıkları bilgisini verdi.
 
Çift kabuklu yumuşakçaların arıtılması ve ihracatını hedeflediklerine işaret eden Kocaman, "Bunların başında 'aquadis' olarak bilinen midye çeşidi geliyor. Buna yönelik tesisimizin montajı bitmek üzere" diye konuştu.
 
Osman Kocaman, 10 yıllık aranın ardından göllerde popülasyonunun artmasına paralel olarak canlı tatlı su ıstakozu ihracatına tekrar başladıklarını sözlerine ekledi.
 
AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.