1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Yılbaşı kutlamaları protesto edildi
Yılbaşı kutlamaları protesto edildi

Yılbaşı kutlamaları protesto edildi

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) üyesi bir grup öğrenci, Beyazıt Meydanı'nda yılbaşı kutlamalarını protesto etti. AGD'nin hazırladığı "Sözümüz Müslüman'a: Harama Sürükler Noel Baba, Namaza Götürür Demba Ba" yazılı pankart dikkat çekti.

A+A-

AGD üyesi bir grup, Beyazıt Meydanı'nda yılbaşı kutlamalarını protesto etti. Meydanda cuma namazı sonrasında toplanan AGD üyesi öğrenciler, yılbaşı kutlamaları sırasında uyuşturucu, kumar ve alkol gibi kötü alışkanlıklarda artış olduğunu öne sürerek, Müslümanların yılbaşı kutlaması yapmaması gerektiğini belirtti.

AGD’den yılbaşı kutlamalarına protesto

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Beyazıt Kampüsü Öğrencileri, yapılacak olan yılbaşı kutlamalarını basın açıklamasıyla protesto etti. Yılbaşı kutlamalarını sloganlarla protesto eden grup, üzerinde “Sözümüz Müslüman’a; harama sürükler Noel baba, namaza götürür Demba Ba” ve “Ahlak ve maneviyat tahribatına hayır. Edep Ya Hu” yazılı bez afişler açtı.

"Sözümüz Müslüman'a: Harama Sürükler Noel Baba, Namaza Götürür Demba Ba" ve  "Ahlak ve Maneviyat Tahribatına Hayır. Edep Ya Hu” yazılı pankartlar dikkati çekerken, grup sık sık tekbir getirip, slogan attı.

Kur'an-ı Kerim okunan etkinlikte grup adına basın açıklaması yapan AGD Beyazıt Yerleşkesi Başkanı Ömer Sirkeci, Müslümanların yılbaşını kutlamaması gerektiğini ifade ederek, "Müslüman olduğu halde Noel'i kutlayanlara sesleniyoruz. Ey Mümin kardeşimiz, Noel, Hristiyan aleminin bayramıdır. Bizim için hiçbir kutsallık ifade etmez. Hristiyanların bayramını bile bile kutlamak imanı tehlikeye atan bir unsurdur. Bu cehaletten bir an önce kurtulmak gerekir. Biz Hristiyanın kutsalına değil, Müslümanın kutlamasına karşıyız" diye konuştu.

Sirkeci, İslam'da yeni yılın Muharrem ayının 1. günü başladığını belirterek, "Dinimizde Noel ve yılbaşı kutlamalarının hiçbir yeri bulunmamaktadır. Bu yılbaşının Müslümanlar için resmi ve milletlerarası bir takvimin başlangıcı olmasından başka hiçbir değeri yoktur" ifadelerini kullandı.

Piyango bileti almanın "kumar" olduğunu savunan Sirkeci, "Milli piyango haramdır" dedi.

"İslam ümmeti kabul etmez zilleti", "Müslüman uyuma inancına sahip çık" sloganları atan ve tekbir getiren grup, Vezneciler'deki İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi'ne yürüdü.

Çevik kuvvet ekiplerinin geniş güvenlik önlemi aldığı gözlendi.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.