1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 'Yeşil Yol Karadeniz'e 2 milyon turist getirecek'
'Yeşil Yol Karadeniz'e 2 milyon turist getirecek'

'Yeşil Yol Karadeniz'e 2 milyon turist getirecek'

Eski TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanı Bayraktar, Yeşil Yol projesinin, tamamlanması halinde yılda 2 milyon getireceğini söyledi.

A+A-

Yeşil Yol Projesinin hazırlandığı dönemde TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanı olan Nusret Bayraktar, "Yeşil yolla ilgili proje tamamlanırsa yaklaşık 1,5 milyar dolarlık harcama karşılığında, yılda 2 milyon turistin gelip geçeceği bu yollarda bırakacağı döviz, yaklaşık 5 milyar dolar" dedi.

Bayraktar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Karadeniz'in yaylalarının "bacasız sanayi" diye adlandırılan turizmin can damarları arasında olduğunu, kültür ve doğa turizminin de Karadeniz'in önemli bir parçası olduğunu anlattı.

Yeşil Yol Projesi'nin 5 ayrı toplantı ile şekillendiğini, toplantılar sonucunda 22 maddelik bir yol haritası hazırlandığına işaret eden Bayraktar, karşı çıkanların yol haritasını incelemelerini istedi.

Bayraktar, yörede arsa satışı yapılacağı yönündeki söylemlerin gerçeği yansıtmadığını belirterek, gelişen teknolojik şartlarda insan gücü veya hayvanların sırtlarına yükleri vurarak yaylalara gidip gelme devrinin bittiğini söyledi.

"Kesilen bir ağaç yerine 5 ağaç dikilecek"

Yeşil Yol Projesi'nin 2 bin 600 kilometreyi kapsadığını dile getiren Bayraktar, şunları kaydetti:

"Vadilerden ve yaylalardan dolana dolana hiçbir ağaç kesilmesin diye yol yapılıyor. Yol yapımında eğer bir ağaç kesilmek zorunda kalınırsa Orman ve Su İşleri Bakanlığı taahhüt etmiştir. İhale şartnamelerine koymuştur. Bir ağacın karşısında asgari beş ağaç dikilecektir. Mecbur kalmamak şartıyla bahsedilen alanların hiçbir yerinde tek bir ağaç bile kesilmiyor."

Bayraktar, tepki gösterilen Yukarı Kavrun ve Samistal yaylalarında ağacın olmadığını savunarak, "İki binin rakımın üzerinde ağaç bulunmaz. Orada sadece yol yapılması esnasında toprak zeminde renk değişimi söz konusu olacak" ifadelerini kullandı.

"Yılda 2 milyon turist hedefi"

Bayraktar, yaptırdıkları tüm fizibilite çalışmalarda önemli veriler elde ettiklerini anlatarak, "Yeşil yolla ilgili proje biterse yaklaşık 1,5 milyar dolarlık harcama karşılığında, yılda 2 milyon turistin gelip geçeceği bu yollarda bırakacağı döviz yaklaşık 5 milyar dolar. Körfez ülkelerden gelen turistlerin bölgemize ilgisi çok yoğun arttı.  Farklı şehirlere giden hemşehrilerimiz de havaalanı, yol  ve imkan istiyor. Bu projeler hayatı kolaylaştırdığı gibi bölgemizdeki iş ve istihdamı geliştirecek" diye konuştu.

Bölge insanının dağlarda maden çıkarılacağı, yabancılara satılacağı yönünde yalan bilgilerle kandırılmaya çalışıldığını ifade eden Bayraktar, bu bölgede madenin bulunmadığını söyledi.

Sadece Artvin’de hukuki ve teknik sorumluluklar yerine getirilerek bir maden projesinin söz konusu olduğunu vurgulaya Bayraktar, "Geri kalan diğer 7 ilde maden yok. Hele hele satılma diye bir şey yok. Bu, proje devlet projesi. Bu bölgede yaşayan insanların mutluluğu için yapılan bir projedir" dedi.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.