1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Yeryüzüne şifa dağıtıyorlar
Yeryüzüne şifa dağıtıyorlar

Yeryüzüne şifa dağıtıyorlar

Eziyet gören mazlumların imdadına koşan Yeryüzü Doktorları, dünyanın pek çok noktasına insani ve tıbbi yardım ulaştırıyor.

A+A-

Dünyanın dört bir yanında yapılan bu yardımları anlatan Dr. Kerem Kınık, çalışmaların devlet mekanizmalarındaki paradigma değişikliğiyle hız kazandığını vurguluyor.

 Dünyanın dört bir yanında mazlum insanlar, savaş ve sömürge nedeniyle zor şartlar altında yaşam mücadelesi veriyor.  İnsanların yaşam mücadelesinde tıbbi destek sağlayan yeryüzünün sınır tanımayan doktorları, hem gözyaşı siliyor hem de yaraları birer birer sarıyor. Filistin’den Uganda’ya verilen insani yardım mücadelesini anlatan Yeryüzü Doktorları Başkanı Dr. Kerem Kınık, Türkiye’nin devlet mekanizmalarında yapılan paradigma değişikliğinin, yurtdışındaki insani yardımları da hızlandırdığını söyledi. 

İLAÇLAR BEŞ AY SONRA GİDEBİLDİ

Yeryüzü Doktorları bünyesinde verilen insani yardım mücadelesi için dünyanın dört bir yanını arşınlayan Yeryüzü Doktorları, Filistin bombalanırken, Refah sınır kapısında bekledi. İlaç ve yardım ulaştırmak için Mısır’dan geçen hiçbir yolu kullanamadıklarını aktaran Kınık, “Mısır’daki yerel ilaç üreticilerinden temin edilen ilaçlar bölgeye ulaştırıldı. İsrail tarafına da ilaç listelerini ilettikten beş ay sonra ilaçları Gazze’ye sokabildik” dedi. 

ŞARTLAR ARTIK DAHA AĞIR 

Refah sınır kapısında randevuyla giriş çıkış yapıldığını kaydeden Kınık, “Filistin tarafından çıkış yapmak isteyen yaralılara yönelik 7 aylık liste dolu” dedi. Kınık “30 bine yakın ev hasar gördüğü için insanların derme çatma şartlarla yaşaması söz konusu. Hastanelerle ilaç ve yakıt sevkiyatıyla ilgili durum da çok zorlaştı” şeklinde konuştu.

Orta Afrika’daki barış umut verici

Orta Afrika’da 2012 yılından bu yana iç çatışma yaşandığını anlatan Dr. Kerem Kınık, bölgede antibalaka denilen Hıristiyan milislerin katliamları nedeniyle çok derin yaralar açıldığını söyledi. Müslümanların en fazla yaşadığı Bangi merkezinde 500 bine yakın Müslüman’ın sürüldüğünü anlatan Kınık, “Bölgede 20 bin civarında sürekli linçe maruz kalan Müslüman var. Yeryüzü Doktorları Orta Afrika’nın başkenti Bangui’de Şifa Kliniği isminde bir merkez açtı. Müşahede merkezi ve yatak kapasitesi olan bir merkezde 10 çalışan var” diye konuştu. Kamerun’da da faaliyetleri olduğunu belirten Kınık, Orta Afrika’daki yeni barış misyonu kapsamında umut verici gelişmeler oluyor” ifadelerini kullandı. 

Uganda’ya tıp fakültesi açıldı

Yeryüzü Doktorları’nın Uganda’da eğitim faaliyetlerine hız verdiğini ifade eden Dr. Kerem Kınık, sürekli tıp eğitimi adıyla sağlıkçılara yönelik eğitim verdiklerini söyledi. Uganda İslam Üniversitesi bünyesinde bir tıp fakültesi kurduklarını anlatan Kınık, “Üniversite Uganda Yükseköğretim Bakanlığı'ndan da onay aldı. Uganda Devlet Başkanı'nın da katılımıyla 13 Şubat’ta açılışı gerçekleşecek. Üniversitede eğitim 55 öğrenciyle başladı” diye konuştu. 

Artık camileri var

İHH İnsani Yardım Vakfı’nca Kamerun’un Kribi şehrinin Makore Köyü’nde 2014 yılı başlarında yapımına başlanan Dersaadet Fatih Sultan Mehmet Camii ibadete açıldı. Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan açılış programı; Müslümanların temsilcisi, bölge kaymakamı ve kaymakam yardımcılarının konuşmasıyla devam etti. Törenin ardından cami tekbirlerle ibadete açıldı ve ilk öğle namazı cemaatle kılındı. Bölgede bulunan yaklaşık 60 pigmeli Müslüman’a hizmet verecek cami, aynı zamanda vaaz ve nasihatler aracılığıyla bir davet merkezi de olacak. 

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.