1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Yermuk'tan dünyaya çağrı
Yermuk'tan dünyaya çağrı

Yermuk'tan dünyaya çağrı

Yermuk sakinleri sorunlarını dile getirmek ve dünyaya yardım çağrısında bulunmak için bir açıklama yayınladı

A+A-

Suriye’nin başkenti Şam’ın güneyindeki Şam’daki Yermuk Kampı'ndaki Filistinliler, tüm dünyaya Esed rejiminin kampa uyguladığı ambargonun kaldırılması için yardım çağrısı yaptı.

Muhalif Suriye Medya Heyeti’nin haberine göre, Yermuk sakinleri sorunlarını dile getirmek ve dünyaya yardım çağrısında bulunmak için bir açıklama yayınladı. Açıklamada, kamp sakinleri açlık, susuzluk ve aşırı soğuklarla mücadele etmek zorunda kaldıklarını, gıda maddesi bulamadıklarından dolayı ot yediklerini ve içme suyu olarak da erittikleri karı kullandıklarını dile getirdi.

Yermuk Kampı sakinleri, elektrik, yakıt ve ilaç yokluğunun hayatlarını iyice zorlaştırdığını, bunlardan dolayı hastalıkların arttığını ve birçok kişinin hayatını kaybettiğini vurguladı.

Kampta yaşayanlar, elektrik ihtiyaçlarını araç akülerinden karşılamaya çalışıyor. Jeneratör kullanımı ise yakıt fiyatlarının yüksek olmasından dolayı çok kısıtlı.

Şarj edilebilir akülerin fiyatı 100 ila 200 dolar arasında değişiyor.

Yermuklular, küçük ampulleri yakmak için ve enerjiyi aktarmak için yerdeki telefon kablolarını kullandıklarını ama rejim uçaklarının bombardımanı sonucu altyapının hasar görmesinin ardından bunun da zorlaştığını belirtti.

Rejimin engellemeleri

Yermuk Kampı’nda Yerel Hizmetler Sorumlusu olan Ebu Halid, hastaneler ve hayati alanlarda kullanılmak üzere yakındaki Sebine kentinden elektrik getirmeye çalıştıklarını ama rejimin bu çabalarını engellediğini söyledi.

Ebu Halid, daha sonra aynı şeyi Huceyre beldesinden denediklerini ama rejimin yine engellediğini ifade etti.

Suriye Medya Heyeti, Esed rejiminin iki yıldır uyguladığı ambargodan dolayı yaklaşık 30 bin kişinin kaldığı Yermuk kampında bir insanı dramın yaşandığı uyarısında bulundu.
Su trajedisi

Filistin İnsan Hakları Birliği (PLHR), Suriye rejiminin su kesintisini bir silah olarak kullandığını ve bunun insani bir felakete yol açtığını duyurmuştu.

Su kesintisi kampta çok sayıda hastalığa neden oluyor. Susuzluktan dolayı Yermuk kampı sakinleri, bahçelerinde sebze ve meyve de yetiştiremiyor.

Kamp sakinleri bölgedeki gıda sıkıntısını kendi bahçelerindeki yetiştiricilik faaliyetleriyle aşmaya çalışıyor.

Yardımlar yetmiyor

BM Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu’nun (UNRWA) Yermuk’taki yardım faaliyetleri de şu ana kadar yetersiz.

Bölgedeki tüm ilk yardım ve sağlık birimleri kapalı, yalnızca birkaç doktor bulunabiliyor, onlar da kısıtlı ekipmanla işlerini yapmaya çalışıyor.
Yermuk kampı Suriye’deki iç savaşın faturasını en ağır ödeyen bölgelerden biri. Daha önce 160 bin kişinin yaşadığı kampta nüfus 18 bine indi.
Aralık 2012’den sonra bazı Suriyeli muhalif grupların buraya yerleşmesiyle çatışmalar kampa sıçradı.
Rejim, ‘terörizmle savaş’ bahanesiyle kampı sık sık hedef alıyor.
Temmuz 2013’te başlayan ağır rejim kuşatması nedeniyle kamptaki en az 200 kişi açlıktan öldü.

Kaynak : Al jazeera arabıc

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.