1. HABERLER

  2. BİLİM - TEKNOLOJİ

  3. 'Yerli otomotiv adımını Türkiye mutlaka atacaktır'
'Yerli otomotiv adımını Türkiye mutlaka atacaktır'

'Yerli otomotiv adımını Türkiye mutlaka atacaktır'

Ekonomi Bakanı Zeybekci, "Türkiye'nin kendi markası, kendi tasarımı, kendi teknolojisiyle bir araba üretimi hayali var. Türkiye bunu gerçekleştirecektir" dedi.

A+A-

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye'nin kendi markası, kendi tasarımı ve kendi teknolojisiyle bir araba üretebilecek noktada bulunduğunu belirterek, "Bu sadece ve sadece bir ekonomi meselesi. Bunun kurgulanması gerekiyor. Gün gelip bununla ilgili o cesur adımı inşallah Türkiye mutlaka ve mutlaka atacaktır" dedi.

Bakan Zeybekci, Otomotiv Sanayii Derneği'nin (OSD) 40. kuruluş yıl dönümü töreninde yaptığı konuşmada, otomotiv sanayisinin Türkiye için gurur kaynağı olduğunu ifade etti.

Otomotiv sanayisinin Türkiye'nin sanayileşme ve teknolojiyle ilgili yolculuğunda sıçrama gerçekleştiren bir sektör olduğunu dile getiren Zeybekci, otomotivin Türkiye'nin dünya ile rekabet edebilir hale geldiği nadir sektörlerden biri olduğunu söyledi.

Zeybekci, otomotivde en son yatırımlarla 2 milyon üretim kapasitesiyle dünyada 16'ncı, Avrupa'da 6'ncı sıraya gelmenin Türkiye için yeterli olmadığını belirterek, "Türkiye, Avrupa'nın otomotiv merkezi olmalı. Bazı alanlarda dünyada bir numara. Bazı araçlarda, otobüste, kamyonda Avrupa'da bir numarayız. Demek ki biz otomobilde de Avrupa'da bir numara olabiliriz. Dünyada da çok daha farklı bir noktaya gelebiliriz. Onun için şimdiye kadar sizlerle iş birliğinde kapılarımız sonuna kadar açık oldu, bundan sonra da açık olmaya devam edecek" ifadelerini kullandı.

"Yerli otomotiv adımını Türkiye mutlaka atacaktır"

Otomotiv sektörünün, arkasından birçok sektörü harekete geçiren özelliğe sahip olduğuna işaret eden Zeybekci, Türkiye'nin bu sektörde dünya ile rekabet edebilecek bir özgüveni olduğunu söyledi. 

Bu özgüvenin başladığı en önemli yerlerden birinin de Türkiye'nin otomotiv sektörü olduğunu ifade eden Zeybekci, şöyle konuştu: 

"Türkiye'nin kendi otomotivini üretebilmesinde en önemli göstergelerden biri, şu anda bir motorlu araç için her şeyi üretebilir hale gelmiş olmasıdır. Ar-Ge'de de şu anda lokomotif sektör otomotiv sektörü. Türkiye'de şu anda 176 Ar-Ge merkezi var, bunun üçte biri otomotiv sanayisinde. Bu diğer sektörlere de örnek oluyor. Hükümet olarak biz de Ar-Ge merkezleriyle ilgili sınırları, limitleri cesur bir şekilde açtık."

Zeybekci, Türkiye'nin kendi markası, kendi tasarımı, kendi teknolojisiyle bir araba üretimi hayali olduğuna değinerek, " Türkiye bunu gerçekleştirecektir. Çünkü bu donanım artık Türkiye'de var. Bu teknoloji meselesi değil artık. Bu bir ustalık veya mühendislik meselesi değil. Bu sadece ve sadece bir ekonomi meselesi. Bunun kurgulanması gerekiyor. Türkiye bununla ilgili ekonomiyle ilgili faktörleri kurguladığında, bunun senaryosunu ve simülasyonunu yaptığında bu yerli otomotivi çok kolay bir şekilde üretebilecek noktada. Gün gelip bununla ilgili o cesur adımı inşallah Türkiye mutlaka ve mutlaka atacaktır" diye konuştu.

aa

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.