1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Yeni bir kelebek türü keşfedildi
Yeni bir kelebek türü keşfedildi

Yeni bir kelebek türü keşfedildi

ABD’de, zeytin yeşili gözleriyle fark edilen yeni bir kelebek türü keşfedildi.

A+A-

Ayrı bir kelebek türü olduğu yeni ortaya çıkarılan Vicroy's Ministreak'in, ABD’de bulunan son farklı kelebek türü olabileceği bildirildi

ABD’de, daha önce varlığı bilinen bir kelebek türünden, zeytin yeşili gözleriyle ayrılan yeni bir tür keşfedildi.

Smithsonian Enstitüsü böcek bilimi koleksiyonlarınca da varlığı teyit edilen türün, ABD’de bulunan son farklı kelebek türü olabileceği bildirildi.

Bilimsel adı Ministrymon azia olan kelebek türüne benzerliği sebebiyle şimdiye kadar bu türden farklı olduğu anlaşılamayan kelebeğin yeni bir tür olduğu, Kuzey Amerika Kelebek Birliği Başkanı Jeffrey Glassberg tarafından keşfedildi.

Glassberg, bilimsel adı Ministrymon azia olan, koyu kahverengi gözlere sahip “Gray Ministreak” (Gri Mini Çizgi) adlı türden, zeytin yeşili gözleri, farklı kanat çırpma şekli ve iç yapısıyla ayrılan yeni türe, eşi Jane Vicroy Glassberg’e ithafen Vicroy’s Ministreak (Vicroy Mini Çizgisi) adını verdi.

Adlarında yer alan "mini" sözcüğünden de anlaşılacağı gibi ancak başparmak tırnağını kaplayabilecek kadar küçük bir yapıya sahip olan her iki tür de aynı bölgelerde, aynı zamanda varlıklarını sürdürebiliyor. Her iki türün de farklı olsa da birbirleriyle örtüşebilen coğrafi dağılımları ve yaşam alanı gereksinimleri bulunuyor.

Smithsonian Enstitüsü kelebek koleksiyonu yöneticisi olan Bob Robbins ve Glassberg tarafından kaleme alınan yeni türe ilişkin çalışma, “ZooKeys” adlı bilimsel dergide yayımlandı.

TRT Haber

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.