1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Yemen'de insani kriz büyüyor
Yemen'de insani kriz büyüyor

Yemen'de insani kriz büyüyor

Yemen'de yaşanan iç savaş nedeniyle 2.2 milyon Yemenlinin de evlerini terk etmek zorunda kalırken, halkın yüzde 51'inin temel gıda maddelerine ulaşmada sıkıntı yaşıyor

A+A-

Yemen'de yaşanan iç savaş nedeniyle halkın yarısından fazlası, temel gıda maddelerine ulaşmada sıkıntı yaşıyor. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamada da, ülkedeki sağlık sisteminin çöküşün eşiğinde olduğu ve hastaların ilaç alamadığı ifade ediliyor.

İHH Ortadoğu Masası, bölgedeki partnerler ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarından alınan bilgiler şöyle:

“Yemen'deki İnsani Duruma Genel Bir Bakış" başlıklı rapor hazırladı. Söz konusu raporda; Yemen'de yaşanılan savaş ve çatışmalar altındaki sivillerin insan haklarından mahrum olduğu belirtiliyor.

BM yaşananları izliyor

Yemen'in son durumunun haritasının çizildiği rapora göre ülkede 18,8 milyon insan yardıma ve himaye edilmeye muhtaç durumda. Sivil toplum kuruluşları Husilerin muhasara altında tuttuğu bölgelere bir koridorun açılıp emniyetli bir şekilde gıda ve ilaç sokulması için ne kadar BM ve uluslararası kuruluşlara başvuru yaptıysalar da dikkate alınmamış; hatta yapılan yardımları Husilerin gasp etmesine göz yumulmuş.

1275 çocuk militan olarak kullanılıyor

Raporda başlıca ihtiyaç duyurulan hususlar ise şöyle sıralanmış:
1.Vatandaşların koruması:
Yaşan iç savaş ile birlikte yaklaşık 44.000 kişinin 36.818 yaralı ve 7.070 ölü olduğu tahmin edilmektedir. 3 milyondan fazla kişi ise göçmen durumunda evleri terk etmiş ve barınma ihtiyacı duyuluyor.
4.744 çocuk bu çatışmalardan zarar görürken 1275 çocuk ise militan olarak kullanıldı.

2.Gıda ihtiyacı:
Yaklaşık 14 milyon kişi Yemen de gıda ihtiyacı bulunuyor. Bu rakamın 7 milyonunun ise gıda ya olan ihtiyacı ciddi boyutlara varmış durumda.
14.4 milyon kişi temiz içme suyuna ve alt yapıya ihtiyacı bulunuyor.

3.Sağlık İhtiyacı :
14.7 milyon kişinin sağlık ihtiyacı bulunmaktadır ve ciddi oranda sağlık hizmeti alamıyor. 3.3 milyon kişi kötü beslenmeden kaynaklı hastalıklarla mücadele ediyor. 462.000 çocuk ciddi oran da kötü beslemeden dolayı şiddetli hastalıklarla boğuşuyor. Birçok sağlık ihtiyacı karşılanamazken ilaçlarda ciddi oranda eksiklikler bulunuyor. 8.8 milyon kişi ise sağlık hizmetlerinin tamamen yok olduğu bölgelerde yaşıyor.
Her 10 bin kişiye 22 sağlık görevlisi düşüyor.

4.Alt yapı ve temel hizmetler:
Ancak yüzde 45 oranda alt yapı hizmeti verilebiliyor. Birçok kurum personeline maaş veremediğinden hizmetlerini yerine getirilemiyor. Yemen'nin yüzde 30'u devletten gelen düzenli maaş ile geçiniyordu ki bu maaşlar savaş sebebiyle şuan verilemiyor.
1600 den fazla okul eğitim hizmeti veremezken, 2 milyondan fazla öğrenci eğitim dışında kaldı.

İç göç, işkence, insan ticareti…

Raporda ayrıca Yemen'deki mültecilerin durumu, yaşanan iç göç ve hapis, işkence ve insan ticareti gibi konular da ele alınıyor. Buna göre ülkede Somali ve Etiyopyalılar başta olmak üzere 97 bin mültecinin yaşadığı, 2.2 milyon Yemenlinin de evlerini terk ettiği tahmin ediliyor. Husi ve Ali Abdullah Salih güçleri tarafından Çoğu İslah partisine mensup 11.000 kişin hapse atılırken, 57 kişinin işkenceden can verdiği, 4698 kişinin 484 hapishanede işkence gördükleri; hatta hapiste yer kalmadığından 8 adet hapishane daha açtıkları ve çeşitli barınakların hapishaneye dönüştürüldüğü raporda dikkat çekilen bir başka konu.

İHH'nın Yemen yardımları

Raporun sonunda ise İHH İnsani Yardım Vakfı'nın 2016 yılında Yemen'de gerçekleştirdiği projelere yer veriliyor. Özellikle gıda ve su sorununun bir çok bölgede etkisini sürdürdüğü, sağlık krizinin de her geçen gün artarak devam ettiği belirtilen raporda İHH'nın gıda ve su sorununa yönelik özellikle Taiz bölgesinde projeler hayata geçirdiği, sığınmacıların ağırlıkta olduğu bölgelerde de gıda dağıtımlar ve mobil sağlık hizmetlerinin yapıldığı kaydediliyor.

Yeni Şafak

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.