1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Yemen gözlerimizin önünde çöküyor
Yemen gözlerimizin önünde çöküyor

Yemen gözlerimizin önünde çöküyor

BM Genel Sekreteri Ban "Açıkça ifade edeyim ki Yemen gözlerimizin önünde çöküyor. Biz burada durup seyredemeyiz. Ülkenin güneyinde giderek artan ayrılık temayülü var" dedi.

A+A-

BM Güvenlik Konseyi'nin Yemen'deki kriz dolayısıyla yaptığı toplantıda konuşan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Yemen'in çok sayıda sorunla karşı karşıya olduğunu kaydederek, bir dizi önlem alınmasını istedi. Yemen'de siyasi geçiş sürecine herkesin destek vermesi gerektiğini belirten Ban, "Açıkça ifade edeyim ki Yemen gözlerimizin önünde çöküyor. Biz burada durup seyredemeyiz. Ülkenin güneyinde giderek artan şekilde ayrılık temayülü var. İnsani durum çok kötü" diye konuştu.

Arap Yarımadası'ndaki El Kaide örgütünün yaygın bir şekilde şiddet eylemi gerçekleştirdiğini, Husilerle çatışmaların arttığını vurgulayan Ban, "Bu gelişmeler bölgesel ve uluslararası barış ve güvenliği tehdit ediyor. BM Şartı altındaki uluslararası yükümlülüklerimiz gereği, Yemen'i uçurumun kenarından alarak siyasi sürece geri döndürmek için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız" dedi.

Yemen'deki taraflara da seslenen Ban, daha önce üzerinde anlaşmaya varılan yol haritalarına uyulmasını, gösteri ve ifade özgürlüğüne saygı gösterilmesini ve uluslararası insancıl hukuka riayet edilmesini istedi.

16 milyon kişi yardıma muhtaç

Ban, Yemen nüfusunun yüzde 61'ine karşılık gelen 16 milyon kişinin insani yardıma muhtaç olduğunu da dikkat çektiği konuşmasında,  BM üyesi ülkelerden Yemen'e insani yardımda bulunma çağrısında bulundu.

Toplantıya video konferans yöntemiyle bağlanan BM Yemen Özel Temsilcisi Cemal bin Ömer de, Yemen'in çok hassas bir dönemden geçtiğini ifade ederek, "Yemen yol ayrımında. Ülke ya iç savaş ve bölünme yönüne ya da siyasi çözüm yönüne ilerleyecek" dedi.

Bin Ömer, ülkede siyasi çözüm bulunamaması durumunda ise gelecek günlerde yerel para birimi riyalin değerinde büyük kayıplar olmasının kuvvetle muhtemel olduğunu da sözlerine ekledi.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.