1. HABERLER

  2. İSLAM

  3. Yediklerimiz amellerimizi, amellerimiz ahiretimizi etkiler
Yediklerimiz amellerimizi, amellerimiz ahiretimizi etkiler

Yediklerimiz amellerimizi, amellerimiz ahiretimizi etkiler

KBÜ'de ‘Helal ve Sağlıklı Gıda’ paneli gerçekleştirildi.

A+A-
Karabük Üniversitesi Çevre ve Sağlık Kulübü, İşletme Kulübü ve Sosyal Sorumluluk ve Dayanışma Kulübünün ortaklaşa organize etmiş olduğu ‘Karabük Üniversitesi Sosyal Gelişim Zirvesi’ kapsamında gerçekleştirilmesi planlanan sekiz farklı konferansın ilki olan ‘Helal ve Sağlıklı Gıda’ paneli gerçekleştirildi.
 
Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Gültekin ve Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Akbulut’un katılımlarıyla Üniversitemiz Prof. Dr. Bektaş Açıkgöz Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen panele Üniversitemiz Dekanları, Akademik ve İdari Personeli ile Öğrencilerimiz katıldı.
 
Panel Moderatörlüğünü yapan Üniversitemiz İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hür Mahmut Yücer; “Öncelikle bugün bu programın gerçekleştirilmesini sağlayan Üniversitemizin bu üç kulübünün öğrencilerine teşekkür ediyorum. Günümüzde helal ne, ne değil her şey birbirine karıştı. Artık okuduğumuz bir şeyi en az on kere farklı kaynaklardan, farklı kişilerden doğrulamaya başladık. Ayet-i Kerime’de diyor ki: “Helal yiyiniz, ameli salih işleyiniz.” Yediklerimiz ile ameli salihimiz arasında bir ilişki var. O zaman amellere bakmadan önce yemeğe bakmalıyız. Yani namazlarımızın, oruçlarımızın kabul olmasına bakmadan önce yediklerimize bakmalıyız. Diyorlar ki; ‘Haramlarla beslenen vücut çalıntı mallarla yapılan binaya benzer.’ Gıdalar insanın vücudunu oluştururlar, hatta zararlı ise kanser yapabilirler. Ama bundan daha ötesi yediklerimiz bizi biz yapan şeyleri, karakterlerimizi oluşturur. Anadolu’da bir laf vardır: “Helal süt emmiş biriyle evlen.” Bu ne demektir, geçmişine haram bulaşmamış, kişiliği, karakteri düzgün biri ile evlen. Yediklerimiz karakterlerimizi, ruhu yapımızı, manevi yapımızı oluşturuyor, onlarda amellerimizi etkiliyor, amellerimiz de bizim ahiretimizi etkiliyor.” dedi. Üniversitemiz İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hür Mahmut Yücer konuşmasında, helal gıda tüketmenin sağlığımız ve kişiliğimiz üzerindeki etkileri dini boyutları ile ele aldı.

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum