1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Yabancı öğrenci sayısında büyük artış
Yabancı öğrenci sayısında büyük artış

Yabancı öğrenci sayısında büyük artış

Türkiye'ye gelen uluslararası öğrenci sayısı son 10 yılda 17.3 kat arttı. 2014'te 59 bin öğrenciden yaklaşık 1.8 milyar dolar gelir sağlandı.

A+A-

Son 10 yılda Türkiye'ye gelen uluslararası öğrenci sayısı, 17.3 kat arttı. ÖSYM rakamlarına göre, 2003 yılında 3 bin 400 olan öğrenci, 2014'te 59 bine ulaştı. Bu rakamın, 2015 sonunda 80 bin olması bekleniyor.

2013'te 45 bin öğrenciden 1.8 milyar dolar gelir sağlanırken, 2014'te bu rakamın 2 milyar doları geçtiği tahmin ediliyor. Dünyada 5 milyon öğrenci ise, kendi ülkesinin dışında okuyor, hal böyle olunca, ülkeler arasında rekabet son hızla devam ediyor.

GENÇ DAHİLERİN İSTİHDAMINA KATKI

Bir grup gönüllü ise, 100 milyar dolarlık küresel eğitim sektörü içinde yüzde 1.8 pay alabilen Türkiye'nin, bu alandaki çabasına destek veriyor. Babı-ı Alem Uluslararası Öğrenci Derneği; barınmadan burslara, sosyal imkanlardan mesleki kurslara kadar birçok alanda yabancı öğrencilere sahip çıkıyor. Dernek, gönüllü çabalarla genç dahilerin istihdamına (beyin göçü) katkı sağlarken; geri dönen öğrencilerin de ülkesinde birer 'Türkiye sevdalısı' olmasını amaçlıyor.

1990-2000 ARASINDA YÜZDE 70'i GERİ DÖNDÜ

Bab-ı Alem, Yönetim Kurulu Başkanı Ali Arıkmert, derneğin oluşum fikrini şöyle anlatıyor: “Türkiye'de asıl öğrenci hareketliliği 1990'larda başlıyor. Ancak bu dönemde gelen 40 bin öğrencinin yüzde 70'i mezun olamadan geri döndü. 2000'li yıllardan itibaren ise, öğrencilerin sorunlarından haberdar olmaya başladık. 2004'te başladığımız faaliyetlerde, bu alanda hiç çaba sarf edilmediğini ve öğrencilerin ilgiye ne kadar aç olduklarını gördük.”

ULUSAL POLİTİKA ŞART

Öğrenci hareketliliğinin aynı zamanda bir sektör olduğunu paylaşan Ali Arıkmert, birçok ülkenin eğitimde tercih edilmek için, ciddi tanıtım ve alt yapı harcamaları yaptıklarını anlatıyor. “Türkiye, 1990'lı yıllarda bu fırsatı tepti” diyen Arıkmert, “İngiltere, Malta gibi ülkeler eğitimde birer marka ve onlar için önemli bir gelir kalemi. Öğrenci sayısıyla beraber, ülkeler arasındaki rekabette artarken, ne yazık ki bizim uluslararası öğrenci politikamız yok” diyor.

S. ARABİSTAN LİDER AMA ÖĞRENCİSİ YOK

Ali Arıkmert, en fazla Azerbaycan; bölge olarak ise Orta Asya'dan öğrenci geldiği bilgisini veriyor. İlginç bir detayı paylaşıyor: “Tahmin etmezsiniz ama dünyada en fazla öğrenci gönderen ülke 35 bin kişi ile Suudi Arabistan, ama gelin görün ki Türkiye'deki öğrencisi yok gibi bir şey. Benzer durum Çinli öğrenciler için de geçerli.”

haber7

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.