1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Vangölü Havzası'nda buharlaşma tehdidi
Vangölü Havzası'nda buharlaşma tehdidi

Vangölü Havzası'nda buharlaşma tehdidi

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Alaeddinoğlu, Van Gölü'ndeki buharlaşmanın bu hızla devam etmesi halinde gölde önemli miktarda çekilme yaşanacağını dile getirdi. Alaeddinoğlu, 'Havza ciddi bir su problemiyle karşı karşı

A+A-
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Faruk Alaeddinoğlu, Vangölü Havzası'nda buharlaşmanın giderek artığını belirterek, 'Buharlaşma bu şekilde devam ederse, Van Gölü'nün küçülmesine ve çekilmesine neden olacak' dedi. Doç. Dr. Faruk Alaeddinoğlu, Vangölü Havzası'yla ilgili geçen yıl iki önemli durum tespit ettiklerini söyledi. Bunlardan birisinin Vangölü Havzası'na düşen yağışların kar şeklinden yağmur şekline dönüştüğü, diğerinin ise sonbaharda düşen yağışların ilkbahara kayması olduğunu ifade eden Doç. Dr. Faruk Alaeddinoğlu, 'Bu iki özel durum, yapmış olduğumuz araştırmalar sonucunun geçen yıl yaşandığına tanıklık ettik. Vangölü'nün kapalı bir havza olması nedeniyle su yönetimine daha özen gösterilmesi gerekir.' dedi.
 
YAĞIŞ AZALMIYOR, BUHARLAŞMA ARTIYOR
 
Küresel ısınmanın dünyada yaşanan bir durum olduğunu hatırlatan Doç. Dr. Faruk Alaeddinoğlu, bunun da ülkemizi etkilediğini kaydetti. Doç. Dr. Faruk Alaeddinoğlu, 'Bunun en korkunç, en dramatik örneğini şu an Konya Havzası'nda görüyoruz. Konya Havzası'nda artık hidrolojik kuraklık ilan edilmiş durumda. Bu aslında çok ciddi bir tehdit. Aynı durum burası için de söz konusu. Vangölü Havzası'nda da uzun dönemde bir tehdit var. Nedir bu tehdit? Uzun periyotlarda yağışlarda bir azalma yok. Ancak net olarak görülen şey, buharlaşmadaki artış. Yağışlar azalmıyor, ama buharlaşma gittikçe artıyor. Bu durum sürdürülebilir mi, tabii ki hayır. Bu durum, gelecekte muhtemelen Van Gölü'nün daha küçülmesine neden olacak.' diye konuştu.
 
KURAKLIĞIN ÖNÜNE GEÇMEK MÜMKÜN DEĞİL
 
Doç. Dr. Faruk Alaeddinoğlu, yaptıkları çalışmalar neticesinde kaynak suların hala akarsuları beslediğini, ancak sürecin bu şekilde devam etmesi halinde akarsuların büyük ölçüde azalacağı veya kuruyacağı yönünde olduğunu belirtti. Doç. Dr. Faruk Alaeddinoğlu, 'Uzun vadede özellikle Van Gölü'nün doğu, kuzeydoğu, güneydoğu kesiminde gölde bir gerileme ve bu alanda yağışların azalması ve buharlaşmanın da yüksek olması nedeniyle bir kuraklık durumu görülüyor, yakın gelecekte. Şüphesiz kuraklığın önüne geçmek mümkün değil, ama bu durumu minimize etmek ya da bu durumu azaltmak mümkün. Kaynakları etkin bir şekilde kullanmak gerekir. Bu konuda yerel yöneticilerin daha duyarlı olması gerekir. En az etkileyecek şekilde bir takım planlamalar, stratejilerin geliştirmesi lazım. Aksi taktirde suyun olmayışı havza için bir tehdittir.' şeklinde konuştu.
 
Yeni Şafak 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.