1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Van'da sulu tarım heyecanı
Van'da sulu tarım heyecanı

Van'da sulu tarım heyecanı

AK Parti Van Milletvekili Fatih Çiftçi, "Türkiye'de yükseklik ve debi gücü yönüyle 2. sırada olan Morgedik Barajı'yla 175 bin dekar arazinin sulu tarıma açılacağını" söyledi.

A+A-

Çiftçi, Van'a son 12 yılda 782 milyon liralık orman ve su işleri yatırımı yapıldığını söyledi.
 
AK Parti Van Milletvekili Fatih Çiftçi, Van'a 782 milyon liralık orman ve su işleri yatırımı yapıldığını belirterek, "Türkiye'de yükseklik ve debi gücü yönüyle 2. sırada olan Morgedik Barajı'yla 175 bin dekar arazi sulu tarıma açılacaktır" dedi. AK Parti Van Milletvekili Fatih Çiftçi, Van'a son 12 yılda 782 milyon liralık orman ve su işleri yatırımı yapıldığını söyledi. Ağaç dikme konusunda, çevre hassasiyeti konusunda kimsenin AK Parti'yi eleştiremeyeceğini ifade eden Fatih Çiftçi, "Biz ağaç dikme konusunda olsun, çevrecilik konusunda olsun, cumhuriyet tarihinin en büyük projesini yürüttük. Bu topraklara en çok fidanı biz diktik. En büyük ağaçlandırma seferberliğini biz yaptık. Van'da da 2003-2013 yılları arasında 63 bin dekar arazide 3 milyon adet fidan toprakla buluştu." dedi.

PROJELER HIZLA DEVAM EDİYOR

İnşa edilen sulama projeleri ile 321 bin 950 dekar araziyi sulamaya açtıklarını dile getiren Çiftçi, "143 milyon lira maliyeti olan Van acil içme suyu isale hattı ile Van il merkezi, Bostaniçi, Gürpınar, Edremit, Gevaş ilçeleri ve Çiçekli bölgesi yerleşimleri ile mevcut isale hattından su alan 18 mahallenin 2045 yılı içme, kullanma ve sanayi suyu ihtiyaçlarını karşıladık. Şamran kaynağından aldığımız suyu takriben inşa ettiğimiz 48 kilometrelik isale hattıyla getirdik. Ayrıca, 6 bin 770 dekar arazinin sulama suyu hazır. 2003-2013 yılları arasında hizmete aldığımız bazı sulama tesisleri, Karasu sulaması, Gürpınar sulaması ikinci kısım inşaatı, Erciş sulaması ana kanalı yenileme, Bahçesaray Altındere sulaması ve Özalp Aşağı Tulgalı sulamasıyla birlikte Morgedik dev sulama projesi hızla devam ediyor." diye konuştu.

DSİ'DEN 5 MİLYON LİRA ÖDENEK

Van Milletvekili Çiftçi, Morgedik Baraj inşaatının Pay sulaması yapım işine bu yıl için ilk etapta DSİ Genel Müdürlüğü tarafından 5 milyon lira ödenek ayrıldığını söyledi. Morgedik Barajı'nın tamamlanmasıyla birlikte Erciş ilçesinde yaklaşık 18 bin hektar alanın sulanabileceğini söyleyen Çiftçi, barajın Türkiye'de yükseklik ve debi gücü yönüyle 2. sırada olduğunu ve süreç içerisinde bölgedeki arazilerde alternatif tarım ürünlerinin de yetişebileceğini kaydetti.

596 AİLEYE 1,5 MİLYON LİRA KREDİ

"Son 12 yılda inşa ettiğimiz 48 adet taşkın koruma tesisi ile 56 adet meskun mahalli taşkın zararlarından koruduk. Ayrıca çalışmalarına devam ettiğimiz 24 adet taşkın koruma tesisi ile vatandaşlarımızı ve arazilerini korumaya devam ediyoruz. Ağaçlandırma çalışmalarında büyük hamleler yapıldı. 2003-2013 yılları arasında 63 bin dekar arazide 3 milyon adet fidan diktik." diyen Fatih Çiftçi, aynı dönemde orman köylerinde yaşayan 596 aileye yaklaşık 1,5 milyon lira kredi verdiklerini söyledi.

Yeni Şafak

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.