1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Üstün zekalı çocuklar Kayseri'de yetişecek
Üstün zekalı çocuklar Kayseri'de yetişecek

Üstün zekalı çocuklar Kayseri'de yetişecek

Erciyes Üniversitesi Teknopark AŞ bünyesinde hizmet veren Teknoloji Transfer Ofisi'nde üstün zekalı öğrencilere girişimcilik eğitimi veriliyor.

A+A-
Erciyes Teknopark Genel Müdürü Bilgin Saylık, "Adaylarımıza başarılı birer girişimci olabilmeleri için zorlu piyasa koşullarında ayakta kalabilecek şekilde ihtiyaçları olan nitelikli eğitimi veriyoruz" dedi.
 
Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Teknopark AŞ bünyesinde hizmet veren Teknoloji Transfer Ofisi'nde üstün zekalı öğrencilere yönelik girişimcilik eğitim programı başlatıldı. Erciyes Teknopark Genel Müdürü Bilgin Saylık, "ön kuluçka programı" adını verdikleri program kapsamında öğrenciler başta olmak üzere toplumun her kesiminden insana girişimcilik eğitimi vermeye başladıklarını söyledi. İlk etapta 50'si üniversite öğrencisi 30'u üstün zekalı öğrenciler olmak üzere 80 kişilik grubun eğitimine başladıklarını belirten Saylık, kursun yaklaşık 6 ay süreceğini ifade etti.
 
TÜZDEV İLE İŞ BİRLİĞİ
 
Türkiye Üstün Zekalı ve Dahi Çocuklar Eğitim Vakfı (TÜZDEV) ile üstün zekalı çocuklardan girişimciler yetiştirilmesi amacıyla iş birliği protokolü imzaladıklarını ifade eden Saylık, şunları söyledi: "Vakıf ülke genelindeki üstün zekalı öğrencileri belirleyerek eğitiyor. Biz de bunların içinden girişimciliğe yatkın olanları belirleyip onları girişimci olarak yetiştirelim istiyoruz. Yeni nesil üstün zekalı girişimcileri oluşturacağız. Üstün zekalı girişimciler, Avrupa'nın birçok ülkesinde kurduğu şirketlerle ülkelerinin ekonomilerine önemli katkı sağlıyor. Biz de üstün zekalı öğrencilere girişimcilik eğitimi vermeye başladık. 4-14 yaş arası 30 çocuğumuz haftada bir gün Erciyes Teknopark'ta oluşturduğumuz ofiste fikirlerini geliştiriyor."
 
FİKİRLERİ ÜRÜNE DÖNÜŞECEK
 
Tamamen ücretsiz eğitim ve seminerlerle girişimci adaylarını bilgilendirdiklerini anlatan Saylık, ayrıca rehberlik ve koç uygulamalarını hayata geçirdiklerini belirtti.
Her bir takımı başarılı girişimcilere emanet ettiklerini dile getiren Saylık, şunları kaydetti:
"Bu kişiler takımı yetiştirip profesyonel hayatta karşılaşabilecekleri zorluklarla nasıl başa çıkabileceklerini öğretiyor. Adaylarımıza, başarılı birer girişimci olabilmeleri için zorlu piyasa koşullarında ayakta kalabilecek şekilde ihtiyaçları olan nitelikli eğitimi veriyoruz. İşadamlarımız, düzenli olarak adaylarımızla bir araya gelerek ekonomiye kazandırılabilecek proje ve fikirleri yatırıma, ürüne dönüştürüp, adaylarımızla ortaklık kurup projelerini satın alabilecek."
 
YÜKSEK TEKNOLOJİNİN YOLU AÇILACAK
 
Klasik eğitim yönteminin dışına çıkarak, ülke ekonomisine katkı sağlayacak fikirleri olan öğrencilerin tespit edilip desteklenmesi gerektiğini kaydeden Saylık, "Biz de tam olarak bunu yapıyoruz. Öğrenci potansiyelimizi harekete geçirerek Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu yüksek teknoloji ürünlerinin daha fazla üretilebilmesine imkan sağlayacağız. Programdaki öğrencilerimizin fikir ve projelerinin ürüne dönüştürülmesi durumunda Türkiye'nin 2023 hedefine ulaşması kolaylaşacaktır" diye konuştu.
 
AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.