1. HABERLER

  2. İSLAM

  3. Üniversitenin 'doğru İslam'ı anlatma sempozyumu
Üniversitenin 'doğru İslam'ı anlatma sempozyumu

Üniversitenin 'doğru İslam'ı anlatma sempozyumu

Şanlıurfa'da Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi doğru İslam konusunda bilinçlendirme amacıyla bir sempozyum düzenledi

A+A-

Açılış konuşması yapan İlahiyat Dekanı Prof. Dr. Murat Akgündüz; "Sempozyumun konusu yaşadığımız hadiselerle ilgili İslam'ın yanlış algılanması ve doğru İslam. Hepimiz üç buçuk ay önce İslam'ın yanlış algılayan gurubun neler yaptığını bizzat müşahede ederek yaşadık. Biz de üniversite olarak halkımızı bu konularda uyarmak ve bilinçlendirme adına bu sempozyumu düzenliyoruz" dedi.

TAŞALTIN: İSLAMİYETİ YAŞAYARAK ÖRNEK OLMALIYIZ 

Rektör Prof. Dr. Ramazan Taşaltın; "İlahiyat Fakültesi diğer fakültelere göre daha çok çalışmasını, bizi yönlendirmelerini istiyoruz. Üniversiteye ışık olmasını ve bu ışığı halkımıza yansıtmasını bekliyoruz. Biz doğru islamiyeti anlatmaya çalışmalıyız. Ama daha önemlisi kendimizden başlayarak doğru islamiyeti yaşayarak örnek olmalıyız" diye konuştu.

Yanlış Algılar ve Doğru İslam Sempozyumun açılış programına katılan Şanlıurfa Milletvekili Dr. Halil Özcan ise yaptığı konuşmada bu zamanda böyle sempozyumun icra edilmesi çok anlamlı olduğunu dile getirdi. Özcan konuşmasında; "Tarih boyunca birçok tarikat ve cemaat çıkmıştır. Günümüzde coğrafyamızda ve bu zamanda böyle bir sempozyumun icra edilmesi çok anlamlı, ayrıca Şanlıurfa'da olmasında ayrı bir anlam katmaktadır. İslam ümmeti başında oynanmak istenen oyunların merkezi haline gelen coğrafyamızda oyunları, İnşallah birlik ve beraberliğimizle kenetlenerek bitireceğiz" dedi.

YILDIZ VE YILMAZ BİRER SUNUM GERÇEKLEŞTİRDİ

Sempozyumun açılışında Şanlıurfa Vali vekili Ahmet Yıldız'da bir konuşma yaptı. Yıldız konuşmasında; "İslam dinine göre doğru hakikat Allah'ın kitabı Kuran-ı Kerim ve peygamberimizin sünnetidir. Kim Allah'ın kitabını kendi hayatına uygularsa ve peygamber efendimizin sünnetini kendi hayatına uygularsa doğru ve hakikate o kadar yaklaşır, kim uygulamasa o kadar uzaklaşır. Peygamber efendimizin yolunu izleyen yaşantısını örnek alan doğru insanlar elbette çok olmuştur. Bunlar Allah'ın dostu olarak etrafı aydınlattılar" diyerek doğru İslam'ın önemine dikkat çekti. 

Daha sonra İlahiyat Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Musa Kazım Yılmaz ise "Kur'an ve Sünnet karşısında Müslümanların tutumu" adlı bir sunum gerçekleştirdi. Yılmaz konuşmasında; "Edebin her türlüsünü habibinde celp etmiş. Aslında onun sünnetini terk eden edebi terk etmiş olur, buda çok büyük insaniyet için büyük bir noksanlıktır" dedi. Sempozyum, verilen aranın ardında iki gün boyunca çeşitli oturumlarla devam edecek" şeklinde konuştu.

Kaynak: Gazete İpekyol

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.