1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Ulusal Dua Kahvaltısında Hadis okudu
Ulusal Dua Kahvaltısında Hadis okudu

Ulusal Dua Kahvaltısında Hadis okudu

Ulusal Dua Kahvaltısında Hadis okudu

A+A-

ABD’nin başkenti Washington’da bu yıl 63’üncüsü düzenlenen "Ulusal Dua Kahvaltısı", aralarında AB Bakanı ve Başmüzakereci Bozkır’ın da bulunduğu, dünyanın farklı ülkelerinden çok sayıda siyasetçi, toplum lideri ve din adamını bir araya getirdi ABD Başkanı Obama: "Hiçbir inançta Tanrı, terörü tasvip etmez"

ABD Başkanı Barack Obama, dini, dünya üzerinde şiddeti yaymada gerekçe olarak kullananları kınayarak, "Hiçbir inançta Tanrı, terörü tasvip etmez" dedi.

ABD'de bu yıl 63'üncüsü düzenlenen Ulusal Dua Kahvaltısı, çok sayıda siyasetçi ve din adamını bir araya getirdi.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır'ın da katıldığı kahvaltıda konuşan Obama, dinlerin, insanların birbirlerine destek olmasını, açları doyurmasını ve fakirleri korumasını teşvik ettiğine vurgu yaptı. "İnançların bizi doğru olanı yapmaya yönlendirdiğini görüyoruz" diyen Obama, ancak dinin bazen silah olarak da kullanıldığına işaret etti.

Obama, terörizme vurgu yaparak, Pakistan'ın Peşaver kentinde okula düzenlenen silahlı baskından Paris'teki haftalık mizah dergisi Charlie Hebdo'ya düzenlenen saldırıya, Avrupa'da yükselen Yahudi karşıtlığından Nijerya'da Müslümanların ve Hristiyanların öldürülmesine varıncaya kadar birçok terör olayını hatırlattı. "(Saldırılar) Çoğu kez din adına işleniyor" diyen Obama, dinin şiddeti yaymada gerekçe olarak kullanılmasını kınadı. 

Obama, "Hiçbir inançta Tanrı, terörü tasvip etmez. Onun adını suiistimal etmek isteyenlere karşı çıkmak zorundayız" diye konuştu.

Konuşmasında dini metinlerden alıntılar da yapan Obama, "Sizden biriniz, kendisi için istediğini din kardeşi için de istemedikçe, gerçek anlamda iman etmiş olamaz" hadisini okudu. 

Obama, dini inançların serbestçe yerine getirilmesi gerektiğine vurgu yaparak, ABD'nin bu noktadaki çizgisine değindi. Obama, "İnanç özgürlüğü, ülkemizde korumayı ve dünyada taraftarı olmayı sürdüreceğimiz bir değer" diye konuştu.

Ulusal Dua Kahvaltısı 1953'den beri yapılıyor

Ulusal Dua Kahvaltısı, her yıl Şubat ayının ilk Perşembe günü ABD'nin başkenti Washington'da yapılıyor.

İlk olarak 1953 yılında ABD Başkanı Dwight Eisenhower tarafından verilen kahvaltıya her yıl ABD başkanları ev sahipliği yapıyor. Dünyanın farklı ülkesinden gelen üst düzey siyasetçilerin yanı sıra yaklaşık 3 bin 500 kişinin katıldığı etkinlikte, yapılan diğer toplantılarla siyaset, toplum, iş ve dini liderlerin birbirleriyle bağlantılar kurması hedefleniyor. 

Haberler 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.