1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Ülkenin en fazla kömür üreten kentinde belirsizlik
Ülkenin en fazla kömür üreten kentinde belirsizlik

Ülkenin en fazla kömür üreten kentinde belirsizlik

ABD'nin en fazla kömür üreten eyaletlerinden West Virginia'da halk, bu endüstriye zorunlu bağımlılık ile çevre ve sağlık kaygıları arasında kalmış durumda.

A+A-

ABD'nin kömür üretiminde ikinci büyük eyaleti olan West Virginia'da, maden endüstrisi on yıllardan bu yana birçok insanın ana geçim kaynağı. Ancak, bir yandan ABD'nin yeni enerji kaynaklarına odaklanmasını artırması kömür sektörüne darbe vururken, diğer yandan Obama yönetiminin karbon kirliliğini azaltmaya yönelik yeni plan ortaya koyması, sektörün geleceğini daha da belirsizleştiriyor. Bunun yanında, kömürün çevreye ve eyalet halkının sağlığına verdiği zararlar, özellikle yeni yetişen nesli bu sektörden uzaklaştırıyor.

Bu nedenlerde son dönemde eyalette, West Virginia'nın geleceğine yönelik tartışmalar artıyor.

Kimilerine göre, eyaletin, geleneksel sektörü kömür madenciliğinden kopmasının zamanı.

Dedesi ve babası madencilik sektöründe çalışan Junior Walk, bu sektörün içinde büyüse de kömür endüstrisine şüpheli yaklaşanlardan.

Geçimini avcılıkla kazanan Walk, AA ekibini, maden ocaklarına yukarıdan mükemmel şekilde gösteren, avcılık yaptığı tepeye çıkararak, madenlerle çevrenin kesiştiği noktayı gösterdi.

Tepeden maden ocaklarına bakan Walk, madenlerin yaşadıkları çevreye verdiği zarara ve çalışanların sağlık sorunlarına işaret ederek, babasının çalıştığı dönemde evlerindeki suların, madenin karışması nedeniyle kırmızı renkte aktığına yönelik anısını aktardı.

Walk, "Bu Appalachia dağlarında veya bu eyalette artık başka bir yere daha maden açmalarını istemiyorum. Kimsenin, benim çocukluğumda zehirli suları içmek zorunda kaldığım zamanlardan tekrar geçmesini görmeyi istemiyorum" dedi.

Kömür ile yaşamlar birbirine çok bağlanmış-

Ancak ekonomisi kömüre bağlı olan eyaletin, bu sektörden kopması oldukça zor.

Eyaletin ekonomisinin ana motorunun hem madencilik hem de madencilikle bağlantılı sektörlerden oluşması, binlerce kişinin geçiminin bu sektörlere bağlı olmasına neden oluyor. Madenciliğin yok olması, hem eyaletin ekonomik olarak çöküşü hem de halkının işsizlikle karşı karşıya kalması anlamına geliyor.

Ailesi nesillerdir madencilik sektöründen geçinen, kendisi de madenlere sığınma çadırları üreten ChemBio Shelter'de satış direktör vekili Jerry Piercy, "Bu konu, oldukça hassas bir mesele. Endüstrinin West Virginia'ya, West Virginia'nın da kömür endüstrisine ihtiyacı var" ifadesini kullandı.

Piercy, ancak hem çevre hem endüstri için koşulların daha iyi hale getirilebileceğine işaret ederek, "Sonuçta, evlerini, arabalarını bu sektör sayesinde ödeyen, eve ekmek getiren tüm bu insanları ortada bırakamazsınız" diye konuştu.

US National Energy Technology Laboratuvarı'nda kıdemli mühendis Randall Harris'e göre de Obama yönetiminin yeni düzenlemesi eyalette felakete neden olabilir.

"Bu eyaletin güney tarafının neredeyse tamamı bu sektöre bağlı. Eğer bu sektörü çıkarırsanız, neredeyse kerestecilik dışında iş kalmıyor" diyen Harris, "Şimdiden geleceğe dönük planlamalar yapmalıyız. Çünkü öyle veya böyle burası çorak bir araziye dönecek" değerlendirmesinde bulundu.

Walk ise bu işin çözümünde "sihirli değnek" bulunmadığını ifade ederek, "Aslında madencilik giderse yerine neyin geçebileceğini bilmiyoruz ve elde henüz bir şey yok ki, bu da kaygı verici" dedi.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.