1. HABERLER

  2. BİLGİ BANKASI

  3. Üç Aylar'a kaç gün kaldı? 2017 Üç Aylar ne zaman?
Üç Aylar'a kaç gün kaldı? 2017 Üç Aylar ne zaman?

Üç Aylar'a kaç gün kaldı? 2017 Üç Aylar ne zaman?

Tüm Müslüman Alemi'nin heyacanla beklediği mübarek Üç Aylar için geri sayım başladı. Recep, Şaban ve Ramazan Ayları'nı barındıran Üç Aylar ne zaman? Üç Aylar hangi gün? Üç Aylar'a kaç gün var? 2017 Üç Aylar ne zaman? işte merak edilenlerin yanıtları

A+A-

Üç Aylar, İslam Dininde Recep, Şaban ve Ramazan Ayları'nı barındıran ve son derece önemli ve övülmüş aylardır. Müslüman Halkımız bu aylar boyunca günahlardan özellikle sakınır ve ibadetlere de ağırlık verir. Özellikle Ramazan Ayı'nın da yaklaşması anlamına gelen Üç Ayların başlangıcı bu nedenle çok önem yaşıyor. Üç Aylar'a kaç gün kaldı? sorusu tüm halkımızca merak ediliyor. 2017 Üç Aylar ne zaman başlıyor? sorusu yanıt buldu.

Bilindiği gibi Hicri Takvim ile Miladi Takvim arasında yılın gün sayısı açısından fark vardır. Bu da Hicri Takvim'deki önemli günlerin her sene değişik tarihte başlaması anlamına geliyor. Bu nedenle Üç Aylar ne zaman? sorusu sıkça soruluyor. Üç Aylar hangi gün? sorusu da Mart Ayı'nın sonu gelmesi ile birlikte bir hayli arttı.

Recep Ayı'nın gelişi Üç Aylar'ın başlaması anlamına geliyor. Üç Aylar boyunca yapılacak pek çok ibadet vardır. Ayrıca dinimizde mübarek olan pek çok kandil gecesi de Üç Aylar'ın içinde yer alıyor. Bu nedenle Üç Aylar'ın başlangıç tarihi 2017 için halkımız heyecanlı.

2017 Üç Aylar'a ne kadar kaldı?

Hicri Takvim'e göre Üç Aylar 1 Recep ile başlıyor. Fakat Miladi Takvim ile Hicri Takvim arasındaki 10 günlük fark, bu tarihi sürekli değiştiriyor. 2017 Üç Aylar'ın başlangıç tarihi;

29 Mart 2017 Çarşamba

Yani 2017 Üç Aylar'a 7 gün süre kaldı. Haftaya bugün 2017 Üç Aylar'ı karşılayacağız.

Peygamber Efendimiz (s.a.v), Üç Aylar için şöyle buyurmuştur;

“Allah'ım, bize Recep ve Şaban'ı mübarek kıl ve bizi Ramazan'a ulaştır” (Keşfu'l Hafa)

Recep Ayı ile başlayacak olan Üç Aylar, 2017 Ramazan Ayı'nın sonu ile birlikte bitecek. Ardından Müslüman Alemi Ramazan Bayramı'nın gelişini kutlayacak. Üç Aylar içinde pek çok önemli gün ve gece bulunmaktadır. Bunlardan ilki, hemen Üç Aylar'ın ikinci gününde, yani 30 Mart 2017'de ihya edeceğimiz Regaip Kandili olacak. Regaip Kandili dışında Berat, Miraç ve Kadir Geceleri ve kandilleri de Üç Ayların içinde yer alıyor.

Kandiller dışında Üç Aylar boyunca yapabileceğimiz pek çok ibadet ve hayırlı iş bulunmaktadır. Bu mübarek aylar içinde nafile namazlar kılmak, Kur'an-ı Kerim okumak, tutabildiğimizce oruç tutmak gibi ibadetler, bu mübarek ayları değerlendirmenin en güzel yolları olarak karşımıza çıkıyor

Recep Ayı içinde oruç tutmak da yine pek faziletli bir ibadettir. Özellikle Recep Ayı'nın ilk günü, yani Üç Aylar'ın ilk günü, 29 Mart Çarşamba günü oruç tutmak  üç senelik, ikinci günü oruçlu olmak iki senelik ve yine üçüncü günü oruçlu bulunmak bir senelik küçük günahlara kefaret olur. (Hadis)

Risalehaber.com

 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.