1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Türkiye'ye gelebilecek terör tehdidi bütünüyle ortadan kaldırılacak
Türkiye'ye gelebilecek terör tehdidi bütünüyle ortadan kaldırılacak

Türkiye'ye gelebilecek terör tehdidi bütünüyle ortadan kaldırılacak

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Fırat Kalkanı Harekatı'na ilişkin, "İnşallah 5 bin kilometre karelik alan terör örgütlerinden temizlenecek. Oradan Türkiye'ye gelebilecek olan terör tehdidi bütünüyle ortadan kaldırılacaktır." dedi.

A+A-

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Erzurum'dan yayın yapan Kardelen TV'de katıldığı programda, geçen yıl temmuz ayından itibaren PKK'nın şehir yapılanmalarını da devreye sokarak Doğu ve Güney Doğu'da bölge halkına zulmettiğini anımsattı.

HDP'li ve DBP'li siyasilerin 'baş kaldırı' çağrıları yaptığını anımsatan Kurtulmuş, vatandaşların özerklik ilanıyla ilgili toplantılara ve gösterilere çağrıldığına dikkati çekti.

Çağrılara vatandaşların ilgi göstermediğini ve çok az sayıda kişinin katıldığını ifade eden Kurtulmuş, "Yani bu kadar çok oy almış olmalarına rağmen, artık halkın onları desteklemediği açıkça görülmektedir. Doğu ve Güneydoğu'da yaşayan Kürt kardeşlerimiz, açıkçası terör örgütünden illallah ettiğini ortaya net bir şekilde koyuyor. Terör örgütü ve örgütünün gölgesinde siyaset yapan siyasetçilere de prim vermeyeceğini ortaya koyuyor. Terörden bıktığını, terörün kendi hayatlarını çekilmez hale getirdiğini bu sessiz duruşuyla ilan ediyor. Bölge halkı bu sesiz duruşuyla teröre lanet ediyor." diye konuştu.

"Halkın gösterilere katılmaması siyasi bir mesajdır"

HDP'yi terörün gölgesinde siyaset yapmamaları konusunda uyardıklarını dile getiren Kurtulmuş, "Dedik ki bu halk sizi parlementoya, Meclise gönderdi, belediye başkanı olarak seçti. Bu kadar oy almış partinin varlığı aslında demokratik siyaset alanında kalırsanız, bu hem bölge halkının yararına hem de Türkiye'nin yararına olur. İçerisinde belki zaman zaman kıskaçtan kurtulmak isteyen oldu. Ama genelde baktığınız zaman silahların, bombaların gölgesinden kendilerini kurtaramadılar. Şimdi kendi seçmenleri bu anlamda onlara manifesto uygulamıştır. Halkın bu gösterilere katılmaması siyasi bir mesajdır." ifadelerini kullandı.

Doğu ve Güneydoğu'da aşiretlerin bir araya gelerek devletin yanında ve terörün karşısında olduklarını ifade ettiğini aktaran Kurtulmuş, şöyle devam etti:

"Van'da, Batman'da, bir çok şehrimizde insanlar ellerinde Türk bayraklarıyla teröre karşı lanet okuyor, gösteriler yapıyor. Bütün bunlar bölge halkımızın terör baskısından kurtulmakta olduğunu gösteriyor. Güvenlik kuvvetlerimiz tüm duruma vaziyet ettikçe, Türkiye içeride ve dışarıda terör örgütünün gücünü kırdıkça, bölge halkımızın da gerçekten mili birlik ve beraberliğin bir parçası haline geldiği görülüyor. Bu ülkenin esas sahiplerinden olarak Türkiye'nin geleceğini sahiplendikleri görülüyor. Bu çok önemli bir gelişmedir. Umut ediyorum ki tamamıyla örgüt artık Türkiye'de hareketsiz hale getirilir ve halkımız çok daha bir rahat nefes almış olur."

Gaziantep'teki bombalı saldırı bardağın taştığı noktaydı

Kurtulmuş, Gaziantep'te bir düğünde meydana gelen ve 56 vatandaşın hayatını kaybettiği saldırıyı hatırlatarak, Fırat Kalkanı Harekatı'na değindi.

"Türkiye için bardağın taştığı nokta orasıdır." diyen Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"Ondan sonra ilgili bütün taraflara haber vererek, 'Biz bu operasyonu yapıyoruz. Türkiye sınırlarını terör örgütlerinden temizleyeceğiz. Türkiye'nin sınır güvenliğini sağlayacağız. Ayrıca oralardan gelebilecek terörist saldırıları yerinden önlemek için operasyonu başlatıyoruz' dedik. O operasyon ağırlıklı olarak Özgür Suriye Ordusunun (ÖSO) yapmış olduğu operasyondur. Türkiye olarak biz lojistik destek veriyoruz. Toplarımız, uçaklarımızla destek verip sahaları temizleyerek ÖSO'nun ilerlemesini temin ediyoruz. Başarılı gidiyor. İnşallah 5 bin kilometre karelik alan, terör örgütlerinden temizlenerek güvenli bölge haline getirilecek. Oradan Türkiye'ye gelebilecek olan terör tehdidi bütünüyle ortadan kaldırılacaktır."

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.