1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Türkiye Suriye konusunda tebrik edilmeli
Türkiye Suriye konusunda tebrik edilmeli

Türkiye Suriye konusunda tebrik edilmeli

Uluslararası Çalışma Örgütü Genel Direktörü Ryder, Türkiye'nin Suriyeli sığınmacılar konusunda büyük bir yük üstlendiğini vurgulayarak, "Türkiye'nin, soruna karşı gösterdiği reaksiyondan dolayı tebrik edilmesi gerekir" dedi.

A+A-

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Genel Direktörü Guy Ryder, Türkiye'nin Suriyeli sığınmacılar konusunda büyük bir yük üstlendiğini vurgulayarak, "Türkiye'nin, soruna karşı gösterdiği reaksiyondan dolayı tebrik edilmesi gerekir" dedi.

İsviçre'nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu toplantılarının ardından Ryder, AA muhabirinin soruları yanıtladı. 

Ryder, "Türkiye'nin güneyinde bulunan Suriye ve komşu ülkelerdeki çatışmalar ve bu nedenle kabul ettiği 1,7 milyon sığınmacının yaratacağı etki kaçınılmaz ve bu da Türkiye için üstesinden gelinmesi gereken bir başka sorun" değerlendirmesinde bulundu.

Suriye krizi ve yaşanan çatışmaların Türkiye'nin ekonomik büyümesi üzerinde kesin bir engel olmadığını ifade eden Ryder, "Türkiye, büyük bir yük üstlenmiş durumda. Türkiye'nin, soruna karşı gösterdiği reaksiyondan dolayı tebrik edilmesi gerekir" dedi.

Ryder, "Türkiye, komşuları nedeniyle zorluklarla yüzleşiyor. Buna rağmen Türkiye çok kötü bir duruma düşmedi" şeklinde konuştu.

Türkiye, Lübnan ve Ürdün'deki Suriyeli sığınmacıların, bölgedeki işsizliğin artış göstermesine neden olduğunun altını çizen Ryder, Suriye krizinin Türkiye'deki işgücü piyasasını olumsuz etkilediğini kaydetti.

Ryder, Suriyeli sığınmacıların ucuz işgücü oluşturarak Türkiye'deki işsizliğe baskı kurmasının eleştirilmemesi gerektiğini ifade ederek, "ILO, durumu değerlendiriyor ve Türkiye'ye bu sorunla mücadele noktasında nasıl yardım edeceğini araştırıyor" dedi.

Suriye'deki insanlık dramı ile başlayan krizin, işgücü piyasası sorununa dönüştüğünün altını çizen Ryder, "İnsanların çaresiz bir şekilde çok düşük ücretlerle çalışmaya razı olması, Türkiye işgücü piyasası üzerinde kaçınılmaz sorunlar oluşturdu" dedi.

Suriye krizinin oluşturduğu ucuz işgücü piyasası sorununa çözüm bulmanın kolay olmadığını ifade eden Ryder, "Sorunun boyutları dürüst olmak gerekirse çok dramatik. Türkiye'ye sorunun üstesinden gelmesi için her türlü yardımda bulunmaya hazırız" ifadelerini kullandı.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.