1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Türkiye sigara ile mücadelede örnek ülke
Türkiye sigara ile mücadelede örnek ülke

Türkiye sigara ile mücadelede örnek ülke

TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Ünüvar, "Türkiye, başarılı çalışmalarıyla dünyada örnek gösterilen ülkeler arasına girmiştir" dedi.

A+A-

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Necdet Ünüvar, Türkiye'nin sigarayla mücadelede başarılı çalışmalarıyla dünyada örnek gösterilen ülkeler arasına girdiğini belirtti.

Ünüvar, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, dünya üzerinde yaşayan insanların sağlığını tehdit eden en önemli etkenlerden birisinin de sigara kullanımı olduğunu vurguladı.

Önemli bir halk sağlığı sorunu olan sigara kullanımının, aynı zamanda birey ve ülke ekonomisini olumsuz yönde etkileyen bir alışkanlık olduğunu ifade eden Ünüvar, küresel tütün salgınını önlemek üzere Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) liderliğinde hazırlanan ve bugün itibarıyla 172 ülkenin taraf olduğu Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesini Türkiye'nin 2004'te imzaladığını anımsattı.

Ünüvar, sözleşmenin imzalanmasına müteakip tütünle mücadele kapsamında ülkede önemli düzenlemeler yapıldığını belirterek, şunları kaydetti:

"Türkiye, başarılı çalışmalarıyla dünyada örnek gösterilen ülkeler arasına girmiştir. Sigara içilen bir ortamda bulunmak ve bu ortamdaki kirli havayı teneffüs etmek pasif sigara kullanımı olarak ifade edilir. Pasif sigara kullanımı, yani sigara içilen bir ortamda bulunmak da aktif sigara kullanımının sebep olduğu hastalıklara aynı oranlarda yol açabilmektedir. DSÖ tarafından 9 Şubat günü 1987 yılından bu yana sigara ile mücadele etmek amacıyla 'Dünya Sigarayı Bırakma Günü' olarak ilan edilmiştir. Çeşitli etkinlikler düzenlenerek insanlarda farkındalık oluşturulması amaçlanan bu günde halkımıza sigaradan kurtulup daha sağlıklı günlere ulaşmalarını diliyorum."

(AA)

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.