1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Türkiye öncü bir ülke
Türkiye öncü bir ülke

Türkiye öncü bir ülke

Senegalli tarih profesörü Diop, "Türkiye, Afrika ekonomilerine hız kazandıran öncü bir ülke" dedi.

A+A-
Senegal'deki Şeyh Anta Diop Üniversitesi'nde Profesör Adama Diop, Türkiye'nin Afrika ekonomilerine hız kazandıran öncü bir ülke olduğunu belirtti.
 
Tarih profesörü Diop, Ekvator Ginesi'nin başkenti Malabo'da yarın başlayacak 2. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi'ne ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, ülkeler arasında yeni işbirliği alanlarının ele alınacağı zirvenin mevcut ilişkilerin güçlendirilmesini de sağlayacağını söyledi. 
 
Afrika ülkelerinin Türkiye'yi Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika'dan oluşan BRICS ülkeleri gibi hızla kalkınan bir ülke olarak algıladığını ifade eden Diop, ayrıca İslam'ın Türkiye ve Afrika ülkelerinin kaynaşmasında önemli bir unsur olduğuna dikkati çekti.
 
"Osmanlı İmparatorluğu, kıtada işgalciden çok önderlik rolü üstlendi"
 
Türkiye-Afrika ilişkilerinin Osmanlı İmparatorluğu'nun altın çağını yaşadığı 16. yüzyıla dayandığını hatırlatan Diop, bu dönemde imparatorluğun Cezayir, Tunus, Libya ve Mısır'da yayıldığını ve Osmanlı İmparatorluğu'nun işgalciden çok önderlik rolü üstlendiğini vurguladı.
 
Diop, Sahra'nın güneyindeki Afrika ülkeleriyle Türkiye'nin kalıcı ilişkilerinin Jön Türklerin Senegal'e gelişi ile başladığını belirtti. İki ülke arasında son dönemde ekonomik ve siyasi işbirliği alanlarında kaydedilen gelişmelere dikkati çeken Diop, Türkiye'nin, Senegal'in Diamniadio bölgesinde inşa ettiği konferans sarayı gibi başarılı projelerinin, bu ülkenin Afrika ekonomilerine hız kazandıran öncü bir ülke olarak görülmesini sağladığını vurguladı.
 
Senegalli tarih profesörü ayrıca iki ülke ilişkilerine yönelik "Kardeşlik" adlı ekonomik işbirliği derneğinin düzenli olarak Dakar ve İstanbul'da Türk ve Senegalli iş adamlarının bir araya geldiği forumlar düzenlediği örneğini verdi.
 
Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi
 
Ekvator Ginesi'nde 19-21 Kasım'da düzenlenecek zirveye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında kalabalık bir heyet katılacak. Heyette Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun yanı sıra iş dünyasından yaklaşık 200 kişi yer alacak.
 
Geçen yıl düzenlenmesi planlanan ancak Ekvator Ginesi ve Etiyopya arasında ev sahipliği konusunda yaşanan uzlaşmazlık nedeniyle geciken zirvenin, Türkiye'nin girişimleri sonucu Ekvator Ginesi'nin başkenti Malabo'da yapılmasına karar verildi.
 
AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.