1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Türkiye ile Belarus arasında anlaşmalar imzalandı
Türkiye ile Belarus arasında anlaşmalar imzalandı

Türkiye ile Belarus arasında anlaşmalar imzalandı

Belarus ile Türkiye arasında ekonomi, enerji, bilim ve teknoloji, tarım, eğitim-öğretim, afet yönetimi, basın-yayın alanlarını kapsayan eylem planı, mutabakat zaptı ve anlaşma imzalandı.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın resmi ziyaret için bulunduğu Belarus ile Türkiye arasında, ekonomi, enerji, bilim ve teknoloji, tarım, eğitim-öğretim, afet yönetimi, basın-yayın alanlarını kapsayan eylem planı, mutabakat zaptı ve anlaşma imzalandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko düzenleyecekleri ortak basın toplantısı öncesinde iki ülke arasında yapılan eylem planı, mutabakat zaptı ve anlaşmaların imza törenine katıldı.
AA ile Belta Arasında İşbirliği Anlaşması

Anadolu Ajansı ile Belarus Haber Ajansı (Belta) Arasında İşbirliği Anlaşması ise Anadolu Ajansı (AA) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Şenol Kazancı ile Belta Genel Müdürü Dmitry Junk tarafından imzalandı.

Anlaşmalar

- İki ülke arasında İşbirliğinin Geliştirilmesine Yönelik Eylem Planı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşuğlu ile Belarus Dışişleri Bakanı Vladamir Markey tarafından imzalandı.

- Karşılıklı Ticaret Teşvik Sistemi Anlaşması ise Gümrük Bakanı Bülent Tüfenkci ile Belarus Cumhuriyeti Devlet Gümrük Komitesi Başkanı Yuriy Senko tarafından imza altına alındı.

- Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem ile Belarus Enerji Bakanı Bi̇ri̇nci̇ Yardımcısı Leoni̇d Vasi̇lyevi̇ç Şenets Nükleer Enerji̇ni̇n Barışçıl Amaçlı Kullanımı İçi̇n İşbirliği Anlaşmasını imzaladı.

- Ekonomi̇ Bakanı Ni̇hat Zeybekci̇ ile Belarus Bi̇li̇m ve Teknoloji̇ Devlet Komi̇tesi̇ Başkanı Aleksandr Şumi̇li̇n, iki ülke arasındaki Bi̇li̇m ve Teknoloji̇ İşbi̇rli̇ği Anlaşmasını imza altına aldı.

- Orman ve Su İşleri̇ Bakanı Veysel Eroğlu ile Belarus Cumhuri̇yeti̇ Tarım Bakanı Leoni̇d Zayats Tarım Alanında İşbi̇rli̇ği Mutabakat Zaptını imzaladı.

- İki ülke arasındaki Yükseköğreti̇m Alanında İşbirliğine Yöneli̇k Mutabakat Zaptı, Yüksek Öğretim Kurumu Başkanı Yekta Saraç ile Belarus Eği̇ti̇m Bakanı Mihail Juravkov tarafından imzalandı.

- Türki̇ye Cumhuri̇yeti̇ Başbakanlık Afet ve Aci̇l Durum Yöneti̇mi̇ Başkanlığı i̇le Belarus Cumhuri̇yeti̇ Aci̇l Durum Bakanlığı Arasında Afetleri̇n Önlenmesi̇ ve Azaltılmasına Yöneli̇k Anlaşma'yı AFAD Başkan Veki̇li̇ Mehmet Hali̇s Bi̇lden ile Belarus Aci̇l Durumlar Bakanı Vladi̇mlr Vaşenko imza altına aldı.

- Anadolu Ajansı ile Belarus Haber Ajansı (Belta) Arasında İşbirliği Anlaşması ise Anadolu Ajansı (AA) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Şenol Kazancı ile Belta Genel Müdürü Dmitry Junk tarafından imzalandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko da "Türki̇ye Cumhuri̇yeti̇ Cumhurbaşkanı ve Belarus Cumhuri̇yeti̇ Cumhurbaşkanı Ortak Bi̇ldi̇ri̇si̇"ni imzaladı.

AA

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.