1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 'Türkiye Cumhuriyeti'nin 21. yüzyıla damgasını vuracağına inanıyorum'
'Türkiye Cumhuriyeti'nin 21. yüzyıla damgasını vuracağına inanıyorum'

'Türkiye Cumhuriyeti'nin 21. yüzyıla damgasını vuracağına inanıyorum'

Başbakan Binali Yıldırım, "Türkiye Cumhuriyeti'nin sahip olduğu demokrasi kültürü, hukuk devleti kimliği, gücü ve birikimi sayesinde 21'inci yüzyıla damgasını vuracağına bütün kalbimle inanıyorum." ifadesini kullandı.

A+A-

Başbakan Binali Yıldırım, "Bölgesel ve küresel önemi her geçen gün daha da belirginleşen Türkiye Cumhuriyeti'nin, sahip olduğu demokrasi kültürü, hukuk devleti kimliği, gücü ve birikimi sayesinde 21'inci yüzyıla damgasını vuracağına bütün kalbimle inanıyorum." ifadesini kullandı.

Yıldırım, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, Cumhuriyetin kuruluşunun 93. yıl dönümünün heyecanla kutlandığını belirterek, 29 Ekim 1923'ün Türk tarihinin en önemli dönüm noktalarından biri olduğuna işaret etti.

Milletin, ülkesini işgal etmek isteyen güçlere karşı verdiği destansı istiklal mücadelesinde büyük bir zafer kazandığını ve bunu milli iradeyi esas alan cumhuriyeti ilan ederek taçlandırdığını ifade eden Yıldırım, "Milletimiz bu kararıyla hakimiyetin millet iradesinde olduğunu ilan etmiş ve cumhuriyetimizi içtenlikle sahiplenmiştir. Ülkemiz, cumhuriyetin ilanıyla birlikte kalkınma, ilerleme ve modernleşme yolunda çok önemli mesafeler katetmiş ve bugün modern dünyanın saygın ülkelerinden biri haline gelmiştir." değerlendirmesinde bulundu.

"Yeni bir anayasa yapmak için milli iradenin tezahür ettiği böyle bir dönemde, coşkuyla kutladığımız bu Cumhuriyet Bayramı'na milletimiz ayrı bir önem atfetmektedir." ifadesini kullanan Yıldırım, mesajında şu görüşlere yer verdi:

"Çağdaş ve evrensel değerler çerçevesinde hazırlayacağımız bir anayasa, hem aziz milletimizi birbirine daha çok kenetleyecek, hem de cumhuriyetimizin temellerini çok daha sağlam, çok daha sarsılmaz kılacaktır. Ülkemiz, insan onurunu korumayı esas alan, insan hak ve özgürlüklerini güçlendiren, vatandaşlarımızın bütün haklarını vatandaşlık hukuku esasında güvenceye alan, kuvvetler ayrılığı prensibini koruyan, hukukun üstünlüğü ilkesinden taviz vermeyen, siyasal sistem olarak başkanlığı benimseyen, demokratik ve özgürlükçü bir yeni anayasa ile yoluna devam edecektir.

Bölgesel ve küresel önemi her geçen gün daha da belirginleşen Türkiye Cumhuriyeti'nin, sahip olduğu demokrasi kültürü, hukuk devleti kimliği, gücü ve birikimi sayesinde 21'inci yüzyıla damgasını vuracağına bütün kalbimle inanıyorum."

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.