1. HABERLER

  2. AYASOFYA

  3. Türkiye bağımsız ise Ayasofya cami olmalı
Türkiye bağımsız ise Ayasofya cami olmalı

Türkiye bağımsız ise Ayasofya cami olmalı

Yeni Şafak yazarı Mehmet Şeker

A+A-
Risale Haber-Haber Merkezi
 
Yeni Şafak yazarı Mehmet Şeker, Osmanlının Ayasofya'nın müze olması ile sona erdiğini söyledi.
 
"Eğer biz bu toprakların sahibiysek, hür ve bağımsız bir ülkeysek, Ayasofya cami olarak hizmet vermeli. Öyle değilse... Bu şehirde emanetçiysek... Tam anlamıyla sahiplenmediysek... Günün birinde terk edip gitmeyi düşünüyorsak... Bağımsızlığımız da şüpheliyse... O vakit cami olması şart değildir. İster kilise olsun, ister sinagog, isterse Budist tapınağı" ifadelerini kullanan Şeker, Fetihten sonra yaklaşık beş yüz sene cami olarak hizmete devam eden Ayasofya'nın bir katakulli ile işinin bitirildiğini, minareyi çalanın kılıfını hazırladığını söyledi.
 
Osmanlı'nın izlerini silidiğini bunun için en önemli sembol olan Ayasofya'nın münasip bir örnek olduğunu hatırlatan Şeker, Yağmur Atsız'ın, Osmanlı'nın sona erdiği tarih olarak 24 Kasım 1934'ü işaret ettiğini açıkladı:
 
"Ne 23 Nisan 1920, ne 29 Ekim 1923 der; Osmanlı, Ayasofya müzeye çevrildiği gün son bulmuştur. 'Bu mâbed hem Bizans'ın ve hem de onun devâmı olan Osmanlı Devleti'nin öylesine kudretli bir sembolüydü ve hâlâ sembolüdür ki bu cihanşümûl yapının sona ermesi ancak onun sona ermesiyle mümkin olabilirdi! Ve Ayasofya ibâdethâne olarak kaldıkça da sona ermesi imkân hâriciydi.'
 
Ayasofya'nın müze yapıldığı dönemde, Sultanahmet Camii'nin de sanat galerisi yapmak fikrinin gündemde olduğuna dikkat çeken Şeker, yazısını şöyle sürdürdü:
 
"Bugün Ayasofya'nın cami olmasına karşı çıkanlar 'Bütün camileri doldurduk da sıra ona mı geldi' diye gülünç bir mantık yürütüyorlar.
 
Onlara aynı mantık çerçevesiyle cevap vermek caiz midir bilmem ama meselenin camileri doldurmakla ilgili olmadığını belirtmek gerek. (Arkadaş, mesele doldurmak değil, sen hâlâ anlamadın mı?)
 
Bu topraklar üzerinde hâkimiyet sahibi miyiz, değil miyiz?
 
Eğer 'doldurmak' üzerine mantık tay taylayacaksak, ülkedeki müzeleri de dolduramadığımızı dikkate alabiliriz.
 
Mesela Yahya Kemal Müzesi'ne yılda kaç ziyaretçi uğramaktadır?
 
Bırakın doldurmayı, yerini bilen kaç kişi var?
 
ayasofya_banner.jpg

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
3 Yorum