1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Tunca ve Meriç köprüleri trafiğe kapatıldı
Tunca ve Meriç köprüleri trafiğe kapatıldı

Tunca ve Meriç köprüleri trafiğe kapatıldı

Tunca ve Meriç köprüleri, nehir debilerindeki yükselme nedeniyle trafiğe kapatıldı.

A+A-

Edirne'de etkili olan yağışlar sonrası toplanan İl Kriz Masası,  Tunca veMeriç nehirlerinin debisinde yaşanan ani yükseliş nedeniyle nehirlerin üzerindeki tarihi taş köprülerin araç ve yaya trafiğine kapatılmasına karar verdi.

Kararın ardından köprülere güvenlik bandı çeken İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, tarihi köprülerdeki araç ve yaya geçişini durdurdu.

Yunanistan sınırında bulunan ve 5 binin kişinin yaşadığı Karaağaç Mahallesi ile bağlantıyı sağlayan  Tunca veMeriç köprülerinin kapatılmasıyla ulaşımın askeri araçlarla sağlanacağı belirtildi.

Pazarkule Sınır Kapısı'nın da bulunduğu uluslararası nitelikteki yolun trafiğe açılıp açılmayacağı, nehirlerdeki su seviyesinin durumuna göre karar verilecek.

Yunanistan'a gitmek isteyenler ise İpsala Sınır Kapısı'ndan ulaşımlarını sağlayabilecek.

Meriç Nehri'nin durumu

Kentteki Tunca Nehri'nin ardından Meriç Nehri'nin de debisi arttı. Meriç, Arda Nehri'nin getirdiği yoğun su hacmine bağlı olarak Bosna köy civarında taştı. Nehrin tarım arazilerine yayılışı devam ediyor. 

Bu arada, nehir yatağı yakınındaki pek çok işletme ve balıkçı barınağına da su girdi.

Evliya Kasımpaşa Camisi yakınındaki bir balıkçı barınağında mahsur kalan kişi, polisi arayarak yardım istedi. AFAD ekipleri, vatandaşı kurtarmak için harekete geçti. 

Yetkililer, Arda ve Tunca'yla Edirne'de birleşen Meriç Nehri'nin debisinin daha da artması bekleniyor. Tunca Nehri'nin son ölçüm değeri 370 metreküp/saniye, Meriç ise 1415 metreküp/saniye seviyesinde akıyor.

Arda Nehri, Meriç'e yoğun su getiriyor

DSİ 11. Bölge Müdürü Adil Sabancı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son ölçümler değerlendirildiğinde, öngörülen senaryonun Meriç'in debisinin 1700-1800 metreküp seviyelerine ulaşacağı yönünde olduğunu söyledi.

Bulgaristan'daki aşırı yağışlar nedeniyle Arda Nehri'nden Meriç Nehri'ne yoğun su akışı sağlandığını vurgulayan Sabancı, taşkın bölgesindeki seddelerin sıklıkla gözlemlendiğini ve herhangi bir sedde hasarı durumunda, ekiplerin müdahale için teyakkuzda tutulduğunu kaydetti.

Birçok kişi sabah, suları kepçeyle aşarak işe gitti

Edirne'deki, nehir taşkını nedeniyle Karaağaç Mahallesi sakinleri kent merkezine ulaşımda zorlanıyor. 

Tunca'nın suları Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin yapıldığı er meydanı, Adalet Kasrı, Fatih Sultan Mehmet'in doğduğu saray kalıntıları, Kanuni ve Fatih köprüleri ile Balkan Şehitliğini sular altında bıraktı.

Tunca Nehri üzerindeki, yaklaşık 5 bin kişinin yaşadığı Karaağaç Mahallesi'ne bağlantıyı sağlayan Tunca Köprüsü'nün girişlerine de su birikti. Mahalleden kent merkezine geçişler askeri araç ve kepçelerle sağlanıyor.

Birçok kişi sabah, suları kepçeyle aşarak işe gitti. 

"Bu seferki taşkın tehdidi daha ciddi"

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan,  Meriç Nehri kıyısında yaptığı açıklamada, aralık ayında ciddi bir taşkın tehlikesi atlatan Edirne'nin yine aynı durumla karşı karşıya olduğunu kaydetti.

Bu seferki taşkın tehdidinin daha ciddi olduğunu ifade eden Gürkan, " Tunca veMeriç nehirlerinin debisi hızla yükseliyor. İlk aldığımız bilgilere göre bu sefer saniyede 2 bin metreküp su bekleniyor. İnşallah bu gerçekleşmez" diye konuştu.

Gürkan, tüm kurumların tedbirlerini almalarına karşın nehir sularının yayılmasının önlenemeyeceğinin altını çizdi.

Edirne'nin artık kalıcı olarak bu sorunun çözülmesini beklediğini ifade eden Gürkan, şunları kaydetti:

"Meriç Nehri'nin Yunanistan'la sınır oluşturan 185 kilometrelik bölümünün ivedi şekilde anlaşmayla nehrin denize döküldüğü alandan başlayarak temizlenmesi gerekiyor. Türkiye'de yeraltı ve yerüstü suları DSİ'nin kontrolünde, iş devlete düşüyor. Büyük bir proje. Artık Allah aşkına baskın, sel tehdidini Edirnelilerin üzerinden alın. Türkiye Cumhuriyeti büyük bir devlettir, nerelere ne yatırımlar yapılıyor, ne harcamalar yapılıyor. Türkiye'yi yönetenlerin Edirne'yi de görmesini istiyoruz. 

Biz Edirne olarak taşkın rezaletiyle gündeme gelmek istemiyoruz. Bundan da sıkıldık. Ekili alanlarımız, vatandaş büyük sıkıntı görüyor. Edirneliler adına söylüyorum bakanlığın, DSİ'nin çalıştığını biliyorum ama Edirnelinin de tahammülü kalmadı. Makro bir projeyle, Yunanistan'la anlaşarak bu soruna kalıcı çözüm üretilmeli."

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.