1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. “Tüm insanlara sesleniyoruz: Bizler mazlumlarız!”
“Tüm insanlara sesleniyoruz: Bizler mazlumlarız!”

“Tüm insanlara sesleniyoruz: Bizler mazlumlarız!”

Budist Myanmar Devletinin akıl almaz, insanlık dışı uygulamalarıyla yaşattığı vahşi katliamlara duyarsız kalan uluslararası kamuoyuna seslenen Arakanlı Müslümanlar, artık mazlumiyetlerinin görülmesini istiyor.

A+A-

Myanmar (Burma) Devletinin askeri güçleri ve Budist çetelerin barbarca saldırılarına maruz kalarak vahşice katliamlardan geçilen Arakanlı Müslümanların yaşadıkları zulüm, üç maymunları oynayan uluslararası güçler tarafından dünya kamuoyundan saklanıyor.

En acımasız işkencelere tabi tutulan; çocuk, kadın, yaşlı demeden en vahşi yöntemlerle katledilen insanların çığlıklarının duyulmamasına tepki gösteren Arakanlı (Rohingyalı) Müslümanlar, dünyadaki tüm insanlara seslendiklerini, kendilerinin zulme uğramış mazlumlar olduklarını söylediler.

Yaşanan katliamlara dair yerel kaynaklardan edindiği yeni görüntülerin birçoğu yayınlanmayacak derecede vahşet içerirken, cep telefonuyla çekilen bir video bandında konuşan Arakanlı Müslüman, “Dünyadaki tüm insanlara sesleniyorum: Bizler mazlumlarız!” diyerek sesini insanlığa duyurmaya çalışıyor.

“Budist Burma (Myanmar) devleti ve askerleri teröristtir”

Myanmar yönetiminin barbarca saldırılarına maruz kalan Arakanlı Müslüman, vahşice katledildiklerini belirterek, “Tüm dünyaya sesleniyorum. Buradaki herkes için söylüyorum. Biz terörist değiliz. Burada herkes yaralı, herkes zulme uğramış. Bu insanlar terörist değil. Asıl terörist Budist Burma (Myanmar) devleti ve askerleridir. Bakın, bizleri nasıl vahşice vuruyorlar, görün. La ilahe illallah, Allah-u Ekber.”

“Bizler mazlumlarız, zulme uğramışlarız”

Öncelikle acımasız işkenceler ve saldırılarda yaralananları tedavi etmek için doktorlara ihtiyaç duyduklarını belirten Arakanlı Müslüman, “Bizler mazlumlarız, zulme uğramışlarız. Bizi tedavi edecek, yaralarımızı saracak bir doktor bile yok. Dünyadaki tüm insanlara sesleniyorum. Tüm insanların sesimizi duymalarını istiyorum. Rohingya’ya (Arakan) doktor gönderin. Bunlar bize zulmetti, bizleri vurdu, katletti. Gelin de bu halimize bakın. Yeter artık.” diyerek çığlıklarının duyulmasını istedi.

Arakanlı Müslümanlara çok yönlü tecrit

Myanmar hükümetine bağlı askerler ve Budist çeteler, bir taraftan Rohingyalı Müslümanlara yönelik barbarca saldırılarını arttırırken, katı tecrit uygulamalarına da devam ediyor.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Myanmar yönetimi, Kuzey Maungdaw bölgesi Çalipara köyünde gerçekleştirdiği saldırılarda Rohingyalılar olarak bilinen binlerce Arakanlı Müslümanın evini yaktı, yüzlerce Müslümanı katletti.

Dün ve bugün yapılan saldırılarda evleri yanan Müslümanların, yangını söndürme telaşı görülüyor.

Bangladeş hükümeti katliamlardan kaçan Arakanlılara sınırı kapattı

Myanmar hükümetinin aşağılayıcı baskılarına dayanamayan bazı Müslümanlar, ülkeden çıkmanın yollarını arıyor. Uğradıkları zulümler nedeniyle Bangladeş sınırına giden yüzlerce Arakanlı Müslümanın sınırda bekletildiği belirtilirken, Bangladeş hükümetinin ise sınırı kapattığı, çoğu kadın ve çocuklardan oluşan Arakanlıların soğuk havada açıkta kaldığı öğrenildi.

Rohingyalı Müslümanlara uygulanan vahşete uluslararası arenadan tepki gelmemesi nedeniyle barbarlıklarına devam eden Myanmar hükümeti ve Budist çetelerin soykırımı sürüyor. Arakanlılar, yaşadıkları zulmün son bulması için İslam dünyasının kendilerine destek olmasını, bütün güçleriyle mücadele ederek katliamları durdurmalarını istiyor.

Myanmar’a komşu olan ülkelerdeki Müslümanlar da benzer acıları yaşıyor

Güneydoğu Asya'da, Bengal Körfezi kıyısındaki Myanmar’da Arakanlı Müslümanların yaşadığı zulmün bir benzeri Myanmar’a komşu ülkelerden laik Hasina’nın başını çektiği Bangladeş’te, komünist Çin’de, sosyalist Laos’ta ve yine Budist olan Tayland’da Müslümanlara yaşatılıyor.

Bangladeş hükümetinin ülkedeki Cemaat-i İslami’ye; komünist Çin’in, Doğu Türkistanlı Müslümanlara; Budist Tayland yönetiminin Patanili Müslümanlara reva gördüğü zulümler de kelimelerin anlatmakta kifayetsiz kalacağı türden…

Çevrelerindeki tüm Müslümanların da kendileri gibi büyük zulümler gördüğünün farkında olan Arakanlı Müslümanlar, özelde İslam dünyasına, genelde tüm insanlığa çığlıklarını duyurmaya çalışıyorlar.

Arakanlılar zulmün her çeşidini iliklerine kadar yaşarken, dünya kamuoyunun sessizliği ise insanlık onurunun nasıl da pespaye edildiğine işaret ediyor. 

Kaynak:Hamza AdiyamanFırat Arslan-İLKHA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.