1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. TÜBİTAK'tan Ar-Ge laboratuvarlarına destek
TÜBİTAK'tan Ar-Ge laboratuvarlarına destek

TÜBİTAK'tan Ar-Ge laboratuvarlarına destek

TÜBİTAK bilimsel ve teknolojik bilgi üreten ulusal ve uluslararası kuruluşların Türkiye'de kuracağı Ar-Ge laboratuvarları için hibe verecek.

A+A-
TÜBİTAK'tan yapılan açıklamaya göre, desteklenecek öncül teknoloji alanları Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu tarafından belirlenen alanları kapsayacak.
 
Türk bilim insanlarının araştırma niteliklerinin yükseltilmesi ve Türkiye'nin belirli bilim ve teknoloji alanlarında küresel çekim merkezi olmasının sağlanması amacıyla başlatılan "TÜBİTAK 1515 Öncül Ar-Ge Laboratuvarları Destekleme Programı" için başvuru süreci, aday kuruluşun sunacağı niyet beyanı ile başlayacak.
 
Belirtilen amaçlarla, alanında öncül bilimsel ve teknolojik bilgi üreten ulusal ve uluslararası kuruluşların Türkiye'de kuracağı Ar-Ge laboratuvarlarının belirli giderleri geri ödemesiz olarak desteklenecek.
 
Başvuru süreci
 
Bu kapsamda, Türkiye'de Ar-Ge laboratuvarı kurmayı amaçlayan ve alanında önde gelen teknolojiler oluşturan firmaların, sermaye şirketi şeklindeki yapılanmaları başvuru yapabilecek.
TÜBİTAK'a niyet beyanında bulunan firmanın son üç yıldaki ortalama Ar-Ge yoğunluğunun en az yüzde 1, bu süredeki net satış ortalamasının ise iki milyar lira olması gerekecek. Başvuru yapan Türkiye'deki yerleşik sermaye şirketi için ayrıca bu şartlar aranmayacak.
 
Ar-Ge laboratuvarı destek süresi 5 yıl olacak. Söz konusu süre yürütme komitesi kararı ve başkanlık onayı ile en fazla 5 yıl daha uzatılabilecek.
 
- Desteğin kapsamı
 
Destek, personel ve danışmanlık giderleri ile genel giderleri kapsıyor. Destek kapsamına alınacak toplam personel sayısının en az yüzde 50'sinin Türk uyruklu, en az üçte birinin doktoralı olması gerekiyor.
 
Destek kapsamına alınacak Türk uyruklu Ar-Ge personelinin aylık maliyetleri destek oranı kapsamında, yabancı uyruklu Ar-Ge personelinin aylık maliyetleri ise en fazla yüzde 25'i oranında desteklenecek.
 
Kamu kurum ve kuruluşları ile devlet ve vakıf üniversitelerinin kadro veya pozisyonlarında Ar-Ge laboratuvarında proje yürütücüsü, araştırmacı veya yardımcı personel olarak görev alanların personel giderleri desteklenmeyecek.
 
Destek oranı, onaylanan ve destek kapsamına alınan Ar-Ge laboratuvarı bütçesinin yüzde 75'i kadar olacak ve bir takvim yılındaki destek tutarı 10 milyon lirayı geçmeyecek.
 
AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.