1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. TSK'nın Atatürk'süz Çanakkale afişleri çok beğenildi
TSK'nın Atatürk'süz Çanakkale afişleri çok beğenildi

TSK'nın Atatürk'süz Çanakkale afişleri çok beğenildi

Genelkurmay Başkanlığı'nın 18 Mart için üç afiş hazırlattı

A+A-

Risale Haber-Haber Merkezi

Genelkurmay Başkanlığı'nın 18 Mart için üç afiş hazırlattı. TSK'nın internet sitesinde yayınlanan afişlerde 'Atatürk yer almadı. 

Genelkurmay Başkanlığı, 18 Mart Şehitleri Anma Günü dolayısıyla hazırlanan 3 afişi paylaştı. Hazırlanan ilk afişte Seyit Onbaşı ve siperdeki askerler vurgulanırken, “Sırtında milletin onuru; zaman, mekan ve sözlerin tükendiği yerde” ifadelerine yer verildi. İkinci afişte, “Dün, bugün ve daima vatan için görevde” denilirken, üçüncü afişte ise Türk askerinin he zaman görevde olduğu belirtilerek, “Vatanın her karış toprağında sen varsın” ifadeleri yer aldı. 

Hürriyet'in iddiasına göre TSK'nın internet sitesinde de paylaşılan afişlerde, Atatürk'ün yer almaması sosyal medyada büyük tepkilere neden oldu. Ancak tam tersi söz konusu. Çanakkale gibi muhteşem bir zaferin sadece tek bir isme mal edilmesi o savaşta yer alan daha üst rütbeli komutanlara ve yüzbinlerce askere haksızlık anlamına geliyor.

Tarih kitapları bugüne kadar sadece M. Kemal üzerinden Çanakkale'yi anlatıyordu. Ancak bağımsız tarihçilerin, açılan arşivlerin belgeleri bir çok kahraman askerin isminin özellikle unutturulmaya çalışıldığını ortaya çıkardı. 

Tarihçi Mustafa Armağan konuyla ilgili şuöyle yazmıştı: "Türkiye’deki şartlar gereği M. Kemal’in Çanakkale’deki rolünün abartıldığı açık. Ders kitaplarında yazıldığı gibi Anzakları tek başına durdurması diye bir şey yok ama ‘diğer kahramanlar’ tablodan temizlenince -zaten gaye de buydu- meydanın ‘tek adam’a kalması kaçınılmazdı."

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
9 Yorum