1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Trabzon'da kentsel dönüşüm sürüyor
Trabzon'da kentsel dönüşüm sürüyor

Trabzon'da kentsel dönüşüm sürüyor

Trabzon Büyükşehir Belediyesi ile TOKİ tarafından yürütülen Zağnos, Tabakhane, Ayasofya, Ortahisar, Çömlekçi ve Narlıbahçe kentsel dönüşüm projeleri çalışmaları devam ediyor.

A+A-

 Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, "Sanat, spor, uygarlık ve spor kenti olan Trabzon'u gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak için kentsel dönüşüm projelerine önem veriyoruz" dedi.
 
Trabzon Büyükşehir Belediyesi ile TOKİ tarafından yürütülen Zağnos, Tabakhane, Ayasofya, Ortahisar, Çömlekçi ve Narlıbahçe kentsel dönüşüm projeleri çalışmalarının hızla devam ettiği bildirildi. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Trabzon Büyükşehir Belediyesi ile TOKİ'nin ortaklaşa yaptığı kentsel dönüşüm projelerinin hız kesmeden devam ettiği, kamulaştırılacak bin 573 binanın bin 337'sinin sahibiyle anlaşma sağlanarak 982'sinin yıkıldığını, hak sahiplerine bugüne kadar yaklaşık 390 milyon lira ödendiği belirtildi. Zağnos Vadisi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında 1, 2 ve 3'üncü etapta hak sahiplerine bugüne kadar 156 milyon lira ödendiği, Zağnos'ta 614 bina sahibinin tamamıyla anlaşma sağlandığı ve 585 binanın yıkıldığı ifade edilen açıklamada, Kahramanmaraş Caddesi ile Sahil yolu arasını kapsayan dördüncü etapta kamulaştırma çalışmalarının hızla devam ettiği, Zağnos Vadisi 4. etap kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında istimlak edilecek 102 binadan 70'inin sahibi ile anlaşma sağlandığı ve yaklaşık 38 milyon lira ödeme yapıldığı bildirildi. Tabakhane Vadisi'ndeki çalışmaların da devam ettiği, proje kapsamında 688 binanın yıkılacağı kaydedilen açıklamada, şu ana kadar 548 binanın kamulaştırıldığı ve 338'inin yıkıldığı, hak sahiplerine bugüne kadar yaklaşık 117 milyon lira ödeme yapıldığı belirtildi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİNE ÖNEM VERİYORUZ

Ayasofya Camisi'nin tarihi kimliğini ortaya çıkartmak için TOKİ ile birlikte yapılan "Ayasofya Kentsel Dönüşüm Projesi" için hak sahiplerine 37 milyon 553 bin lira ödeme yapıldığı ifade edilen açıklamada, proje kapsamında 44 binanın tamamının kamulaştırılarak yıkıldığı, Ayasofya çevresi peyzaj düzenleme çalışmalarında sona gelindiği bildirildi. Açıklamada, Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu'nun şu ifadelerine yer verildi: "Trabzon 4 bin yıllık, tarihi bir kent. Sanat, uygarlık ve spor kenti olan Trabzon'u gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak için kentsel dönüşüm projelerine önem veriyoruz. Özellikle Zağnos ve Tabakhane vadileri kentsel dönüşüm projelerinin bitirilmesiyle kentimizin iki önemli vadisini tekrar eski kimliğine kavuşturacağız. Çarpık yapılaşmadan önce mandalina, portakal, nar ve incir bahçesi olan bu iki önemli vadimiz, kentimizin nefes borularıdır. Dönüşümlerin tamamlanmasıyla bir anlamda kentin nefes borularını da açmış olacağız. Çömlekçi, Ayasofya, Ortahisar ve Narlıbahçe kentsel dönüşüm projelerinin hayata geçirilmesiyle kentimizde çarpık yapılaşma önemli oranda ortadan kalkacak. Yaptığımız hizmetlerde her zaman destek veren Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a, bakanlarımıza ve milletvekillerimize şükranlarımı sunuyorum.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.