1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Tire "nevruz kenti" olacak
Tire "nevruz kenti" olacak

Tire "nevruz kenti" olacak

Tire, UNESCO'nun da destek vereceği "Nevruzun Kenti Tire" projesiyle geleneksel nevruz kutlamalarıyla da adını duyurmayı hedefliyor

A+A-

Tarihi ve kültürel değerleriyle öne çıkan Tire ilçesi, UNESCO'nun da desteğiyle bu yıl uygulamaya konulan "Nevruzun Kenti Tire" projesiyle geleneksel nevruz kutlamalarıyla da adını duyurmayı hedefliyor.
Tire Kültür Derneği Başkanı Seyfullah Ayvalı, gazetecilere yaptığı açıklamada, önemli bir Türk geleneği olan nevruz kutlamalarını, Tire'de yaşatmayı sürdürme adına hazırladıkları "Nevruzun Kenti Tire" projesi için UNESCO'ya yaptıkları destek başvurularına olumlu yanıt aldıklarını bildirdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Ege Üniversitesi'nin de katkı sunduğu proje ile Tire'de Batı Anadolu'nun Türkleştiği yüzyıllardan bu yana kutlanan nevruzun, önemli bir kültür hazinesi olarak yaşatılmasının sürdürülmesi ve Tire'nin bu alanda adını duyurmayı amaçladıklarını ifade eden Ayvalı, şunları kaydetti:

  "Nevruz Türk insanının tabiatı merkez alan inanç ve yaşam biçimini sembolize etmektedir. Türklerin yaşadığı tüm coğrafyalarda coşkulu bir şekilde halen kutlanmakta olan Nevruz Bayramı, ne yazık ki Anadolu’da gün geçtikçe unutulmakta ve insanımızın büyük bir kültürel değeri kaybolmaya yüz tutmaktadır. Tire, bu denli önemli bir kültürel değeri yüzyıllardır aynı canlılıkta yaşatması ve koruması nedeniyle 'nevruzun kenti' unvanıyla anılmayı fazlasıyla hak etmektedir. Nevruzun Kenti Tire Projesiyle ülke kamuoyunun dikkatini Tire'deki nevruz kutlamalarına çekerek, unutulmakta olan nevruz geleneğimizin özgün şekliyle yaşatılması ve yaşatılarak korunması, ülkemizin birlik ve bütünlük yapısının vurgulanarak yapılacak kutlamaların örnek teşkil edecek şekilde yaygınlaştırılmasını hedefliyoruz. İnanıyoruz ki, Tire bundan sonraki süreçte nevruzun kenti olarak anılacak ve hak ettiği bu kültürel markayı her alanda gururla taşıyacaktır."

Ayvalı, proje kapsamında bu yıl hazırlanan nevruz kutlamalarının 21-22 Mart tarihlerinde yapılacağını ve geleneksel nevruz kutlamalarının yanı sıra çeşitli paneller, konferanslar, sergiler ve halk oyunları gösterileri düzenleneceğini bildirdi.

aa

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.