1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. TİKA'dan her yıl 2 bin proje
TİKA'dan her yıl 2 bin proje

TİKA'dan her yıl 2 bin proje

120 ülkeye projeleriyle destek sağlayan TİKA, ihtiyacı olan ve yardım talep eden her ülkeye din, dil, ırk ayrımı yapmadan yardıma koşuyor.

A+A-

Bu yıl içerisinde farklı coğrafyalarda 10 yeni ofis daha açması planlanan TİKA, her yıl 2 binin üzerinde projeyi hayata geçiriyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Latin Amerika ziyaretinde Meksika ve Kolombiya’da yeni TİKA ofislerinin açılacağı müjdesini verdi. 120 ülkede mazlumların sesi olan TİKA, ihtiyacı olan ve yardım talep eden her ülkeye din, dil, ırk ayrımı yapmadan yardıma koşuyor. Bu yıl içerisinde farklı coğrafyalarda 10 yeni ofis daha açması planlanan TİKA, her yıl 2 binin üzerinde projeyi hayata geçiriyor.

TARIM VE GÜVENLİK EĞİTİMLERİ DESTEĞİ

TİKA’nın hayata geçirdiği önemli projelerin başında tarım eğitimleri geliyor. TİKA, Afganistan’dan Guatemala’ya, Somali’den Arnavutluk’a kadar geniş bir coğrafyada modern tarım yöntemleri uygulanması noktasında halkı, uzman eğitimleri desteği sağlıyor. Ülkelere güvelik desteği de veren TİKA ve Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliğinde geçtiğimiz yıl 15 ülkeden 847 polise eğitim verdi. Ayrıca Türkiye Adalet Akademisi işbirliği ile çeşitli ülkelerden hakim ve savcılara yönelik eğitim programları da yapıldı.

Barışa katkı sunuyor

Sudan’da a sayısız proje üreten TİKA, Güney ve Kuzey olmak üzere ikiye ayrılan ülkede barışın tesisine de katkıda bulunuyor. 2014 yılında Sudan’da 28 su kuyusu açan ve mesleki eğitimler veren TİKA’nın kuzey güney ayrımı gözetmeden yürüttüğü çalışmalar iki bölgenin birbirine yakınlaşmasına da vesile oluyor.

Turizmciler yetiştirildi

Türkmenistan’ın turizm bölgesi olarak ilan edilen Avaza bölgesinde insan kaynakları kapasitesinin artırılması amacı ile TİKA tarafından sağlanan imkânlar ile 200 kadar turizm personeli yetiştirildi. Otel genel müdürlüğü, resepsiyon görevlisi gibi birçok bölümde kalifiye işgücünün yetiştirilmesine dönük proje kapsamında Antalya’da uygulamalı alan Türkmenistanlı turizmciler katıldıkları uluslararası yarışmalardan derece alarak ülkelerine döndü.

Yeni Şafak 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.