1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Tekno çobanlar geliyor!
Tekno çobanlar geliyor!

Tekno çobanlar geliyor!

İzmir Kalkınma Ajansı ve İzmir Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği’nin imzaladığı protokol sonrası küçükbaş hayvan yetiştiricileri, özel yazılımlara sahip tablet bilgisayarlar ile dünyaya bağlanacak.

A+A-

Birlik Başkanı Türer, "İzmir ilinde bulunan küçükbaş hayvanlar ırk, cins, yaş olarak kayıt altına alınarak güncel takibi sürdürülecek" dedi.

Küçükbaş hayvancılık sektöründe birçok yeniliğe imza atarak Türkiye çapında örnek teşkil eden İzmir Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği, üyelerine verdiği desteği teknolojik boyuta taşıdı. İZKA’nın “Bilgi Toplumuna Dönüşüm ve Bilgi İletişim Teknolojileri” Mali Destek Programı’na sunup hibe kazandığı “İnnovatif Koyun-Keçi Veri Sistemi’’ projesinin protokolü imzalandı. Birlik bünyesinde ortaya çıkan proje İZ-KA’nın verdiği hibe destek için onay alırken; 45 başvuru arasından kazanılan hibe programının uygulama süresi bir yıl olarak belirlendi.

ÜRETİMDEN KONTROLE ONLİNE TAKİP

Protokole İZKA yetkilisi Korhan Mangır ve Birlik Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Türüt ile birlikte imza atan İzmir Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Özer Türer projeyi; ‘‘Türkiye'de erişilebilir, sürdürülebilir yetiştirici ve hayvan veri sistemi oluşturarak, bilgi kaybını önlenmek ve sektörde istatistiksel bilgi erişiminin sağlanmasına katkıda bulunmak’’ şeklinde değerlendirdi.
Daha kaliteli tarım danışmanlığı hizmeti alınmasını sağlamak ve Yetiştiricilerin teknoloji ile barışmasını sağlamak için projeye start verdilerini ifade eden Türer, projenin öncelikle Küçükbaş hayvan hastalıklarının azaltılması ve Süt dökümlerinin kayıt altına alınması sayesinde sektörel verimlilik ve kaliteye doğrudan artı değer kazandıracağını kaydetti.

ÇOBANIN ŞEHRE İNMESİ GEREKMEYECEK

Ağırlıklı olarak kırsal kesimde yaşayan ve küçükbaş hayvancılıkla uğraşan yetiştiricilerin iş geliştirme süreçlerine katkı sağlamayı amaçladıklarını ifade eden Türer; “Kırsal kesimde yaşayan üreticiye herhangi bir belge lazım olduğunda, il merkezine gitmek zorunda kalıyordu. Bu da üreticinin hem iş-zaman kaybına hem de maddi kaybına sebep olmaktaydı. İnovatif Koyun Keçi Veri Sistemi (İKKVS) uygulaması ile İzmir Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği'ne kayıtlı 8 bin 200 üyemizin İşletme Kayıt Takibini yapılacak, yetiştiricilerimizin banka ve resmi işlemler için üyelik belgesini sistemden alabilmesi sağlanacak. İzmir'de bulunan küçükbaş hayvanlar ırk, cins, yaş olarak kayıt altına alınarak güncel takibi sürdürülecek.” şeklinde konuştu.

Haberler 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.