1. HABERLER

  2. BİLGİ BANKASI

  3. Taşeron'a Kadro'da son durum nedir? Taşeron İşçiler Son Dakika
Taşeron'a Kadro'da son durum nedir? Taşeron İşçiler Son Dakika

Taşeron'a Kadro'da son durum nedir? Taşeron İşçiler Son Dakika

Taşeron İşçiler'e kadro verilmesi 2015 Haziran'dan beri gündemi en çok meşgul eden konulardan biri haline geldi. Özellikle 2016'nın son çeyreği Taşeron'a kadro meselesi ile geçti. Peki Taşeron İşçilere kadroda son durum nedir? Taşeronlar kadro alacak mı?

A+A-

750 Bin Taşeron İşçi'nin gözü kulağı Taşeron işçilere verilmesi planlanan kadro haberlerinde. Taşeron'a kadro son dakika haberleri sürekli gündemde olurken, konu ile ilgili gelişmelerin de ardı arkası kesilmeye devam ediyor. Son aylarda taşeron işçiler ile ilgili son derece umut verici gelişmeler olmuşken, son gelen bir kaç haber taşeronların umudunu kırdı.

Taşeron İşçilere kadro ile ilgili pek çok gelişme yaşansa da, Taşeronlara yönelik somut bir adım atılmış değil. Ortada sadece söylemler, teoriler ve planlar dönüp dolaşıyor. Bu durum da Taşeron İşçilerin umudunu kırıyor diyebiliriz.

Bugün toplanacak Bakanlar Kurulu ise tabiri caizse "dananın kuyruğunun kopacağı yer" diyebiliriz. Bugün yapılacak Kurul'un en önemli gündem maddelerinden biri "Taşeron İşçiler'e Kadro Verilmesi" konusu olacak.

Taşeron'a kadro ile ilgili 3 farklı seçenek masada. Bunlar;

-Asli işi yapanın kadroya alınıp, yardımcıların taşeron'da kalması
- Asli veya yardımcı ayrımı yapmaksızın herkesin kadroya alınması
- Taşeron İşçilere Kadro meselesinin ileri bir tarihe ertelenmesi

Eğer Kurul'dan taşerona kadro verilmesine neden olacak ilk iki maddeden biri çıkarsa, Taşeron İşçilerin Kadro'ya geçişi de kademeli olacak. Fakat yine de süreç başlayacak diyebiliriz. Kademeli geçişte sınav ve mülakat'ın da olacağı konuşulan konular arasında yerini alıyor.

Şu ana kadar kendilerine kadro verilen tek taşeron kitlesi Karayolları Genel Müdürlüğü'ndeki 3500 Taşeron oldu. Bu durum o dönem için 750 bin taşeron'un da umutlarını arttırmıştı. Fakat sonraki süreç için bir daha ses çıkmamıştı.

2016 yılının son günlerinde olduğumuz şu günlerde, taşeron işçilere bu sene için kadro çıkmayacağı kesin gibi. Fakat 2017 Ocak'tan itibaren bu konuda en somut adımların atılacağı konuşuluyor.

Risalehaber.com

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
16 Yorum