1. HABERLER

  2. BİLGİ BANKASI

  3. Taşeron İşçilere Kadro ne zaman verilecek? Bakan'dan açıklama geldi...
Taşeron İşçilere Kadro ne zaman verilecek? Bakan'dan açıklama geldi...

Taşeron İşçilere Kadro ne zaman verilecek? Bakan'dan açıklama geldi...

Taşeron işçilere kadro konusunda her geçen gün yeni bir gelişme olması ile Kadro bekleyen 700 binden fazla işçi için umutlar giderek büyüyor. Daha önce de pek çok açıklama yapan Mehmet Müezzinoğlu Taşeron'a kadro konusunda yine konuştu.

A+A-

2015 yılında Kasım Ayı Genel Seçimleri sırasında söz verilen Taşeron İşçilere Kadro konusu dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu hükümetinin değişmesi ile bir süreliğine askıya alınmıştı. Sonrasında Taşeron'a kadro konusu uzunca süredir raftan kalkmış ve kendilerine kadro bekleyen pek çok kişi için sıkıntılı bir konu olmaya başlamıştı. Yaklaşık 1 sene sonra Binali Yıldırım Hükümeti yeni adımlar atmaya başladı ve kadro isteyen taşeronlara yeni umutlar doğdu.

15 Temmuz Darbe Girişimi her ne kadar kadro konusunu bir süreliğine dondurmuş olsa da, aradan geçen aylar sonunda yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Kadro'ya geçişin detayları zaten uzun süredir belli olan bir konu. Her kurum ile ilgili belli sınavların olacağı ve belli kriterlerin olacağı biliniyor. Yine yaşları emekliliğe yaklaşmış olanların da emekli edileceği söyleniyor. FETÖ konusunda da derin bir soruşturma yürütülecek ve kadro alacak işçi bir soruşturmaya tabi tutulacak.

Geçtiğimiz günlerde Mehmet Müezzinoğlu'na taşeron işçilere kadro konusu tekrar hatırlatıldı. Konu ile ilgili konuşan Bakan, Taşeron'a kadro konusunun sadece taşeron işçilerden ibaret olmadığını söyledi. Personel Yasasının değişmesi gerektiğini söyleyen Müezzinoğlu, Kadro'ya geçiş konusunda yeni bir döneme girileceği sinyallerini verdi.

Fakat bilindiği kadarı ile Taşeron İşçilerin kadro'ya geçmesi konusunda öndeki tek engel "güvenlik" olarak görülüyor. Bu konuda da bakanlıklar arasındaki yazışmalar devam ediyor.

Kadroya geçiş konusunda bilinen tasarılar şu şekilde;

- Taşeron İşçiler Kontenjanlara göre alınacak.
- Taşeron işçiler mesleki bilgilerinden sınava tabi tutulacak. Sınavı geçenler kadroya alınacak:
- Belediyelerde çalışan Taşeronlar belediyenin kurduğu şirketler vasıtası ile kadroya alınacak
- Teröre bulaştığı belirlenen taşeronların iş akdi feshedilecek. Kadroya alınmadıkları gibi, olan sözleşmeleri de iptal edilecek.
- Güvenlik Soruşturmasına tabi tutulacaklar.
- Taşeron işçieler kademeli olarak kadroya alınacak.

Risalehaber.com

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.