1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Taş ocaklarına çevre ayarı
Taş ocaklarına çevre ayarı

Taş ocaklarına çevre ayarı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Kocaeli Valiliğince yürütülen projeyle, kentte dağınık halde faaliyet gösteren taş ocakları, tek bölgede toplanacak.

A+A-
Çevre ve Şehircilik Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, bitki örtüsü, yer altı ve yer üstü suyu, insan ve hayvan sağlığına zarar verdiği yönünde şikayetlere konu olan taş ocakları için Kocaeli'nde örnek proje geliştirildi.
 
Kentte dağınık halde bulunan taş ocakları, Gebze ile Dilovası'nın üst kısmı arasındaki bölgede toplanacak.
 
Taş ocakları, Kocaeli Mahalli Çevre Kurulu kararıyla 2015'in başından itibaren taşınma sürecine girecek. 50 taş ocağı ile 29 kırma ve eleme tesisinin faaliyet gösterdiği Kocaeli'nde vatandaştan gelen toz ve kamyon yoğunluğu şikayetleri ortadan kalkacak. 
 
En yakın yerleşim birimine 1 kilometre uzaklıkta planlanan yeni taş ocakları bölgesi, 21 bin 250 hektarda kurulacak. Bölgede faaliyet gösteren işletmelerin desteğini alarak gerçekleştirilecek proje, parselizasyon işlemlerinin tamamlanmasının ardından hayata geçirilecek.
 
Konuyu değerlendiren Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, "Projeyle insan ve çevre sağlığını olumsuz etkileyen taş ocaklarının ortaya çıkardığı çevre ve siluet sorunları da kesin çözüme kavuşturulacak" ifadesini kullandı.
 
Güllüce, ayrıca taş ocaklarının taşınmasının ardından geride kalacak tahrip bölgeler ve çukurların Bakanlığın gözetiminde rehabilite edilerek, yeşil alana dönüştürüleceğini kaydetti.
 
AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.