1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Tarımsal sulamaya GAP çare olacak
Tarımsal sulamaya GAP çare olacak

Tarımsal sulamaya GAP çare olacak

GAP kapsamında Ceylanpınar- Mardin Sulama Kanalı Projesi'nin tamamlanmasıyla Mardin ve Ceylanpınar ovasında sulamada elektriğe bağımlılığın kalmayacağı bildirildi.

A+A-
Ziraat Mühendisleri Odası Mardin Şube Başkanı Dündar, "Çiftçi su satın almak istiyor, elektrik değil. GAP suyunun bir an önce ovadaki toprakla buluşması gerekir" dedi.
 
Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamında yapımı süren Ceylanpınar- Mardin Sulama Kanalı Projesinin tamamlanmasıyla geniş tarım arazilerine sahip Mardin ve Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesindeki ovada sulamada elektriğe bağımlılığın kalmayacağı bildirildi. Tarımsal sulamada çiftçilerin Dicle Elektrik Dağıtım AŞ'ye (DEDAŞ) olan borçları nedeniyle zaman zaman elektrik kesintilerine bağlı olarak gerginliklerin yaşandığı bölgede GAP suyunun bereketli topraklarla buluşturulmasına yönelik yürütülen Ceylanpınar- Mardin Sulama Kanalı Projesinin tamamlanması için çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Projenin faaliyete geçmesiyle Şanlıurfa'nın Viranşehir ve Ceylanpınar ile Mardin'in Derik, Kızıltepe ve Nusaybin ilçesindeki ovalar cazibeli sulama yöntemi ile sulanacak. Arazilerini sulamak için elektriğe ihtiyaç duyan çiftçiler, tarımsal ürün üretiminde elektrik faturası ödemek yerine ihtiyaçları olan suyu kullanacakları günü heyecanla bekliyor.
 
'ÇİFTÇİ ELEKTRİĞİ SU İÇİN KULLANIYOR'
 
Ziraat Mühendisleri Odası Mardin Şube Başkanı Mehmet Ali Dündar, bölgede son dönemlerde artan elektrik sorununa neden olan faktörlerin başında tarımsal sulamada kullanılan elektriğin geldiğini söyledi. Dündar, GAP çerçevesinde sulama kanallarının tamamlanmasıyla bölgedeki enerji sıkıntısının büyük bir kısmının ortadan kalkacağına inandıklarını kaydederek, GAP suyunun toprakla buluşması halinde DEDAŞ ile bir sorun kalmayacağını dile getirdi. "GAP kanallarının bitirilmesiyle bölgedeki enerji sıkıntısı çözüleceği gibi birim alandan elde edilen ürün artacak. Çiftçi su satın almak istiyor, elektrik değil. Çiftçi elektriği su için kullanıyor. GAP suyunun bir an önce ovadaki toprakla buluşması gerekir" diyen Dündar, elektriğin pahalı bir enerji olması nedeniyle umutlarının GAP olduğunu vurguladı.
 
'CAZİBELİ SULAMAYLA KAYIP KAÇAK ORANI DÜŞER'
 
DEDAŞ sözcüsü Mehmet Gökay Üstün de tarımsal sulamada kaçak elektrik kullanılmasından rahatsız olduklarını belirterek, sulamada yüksek düzeyde elektrik tüketildiğini ifade etti. Üstün, suyun ulaştığı bölgelerde kayıp kaçak oranının hissedilir şekilde azaldığına işaret ederek, şöyle dedi: "Yakın zamanda başbakanımızın açtığı tünel ile bölgenin belirli yerlerine ulaşmaya başlayan su, cazibeli sulamayı da artıracak. Bölgede çiftçilerimiz daha ucuz olan cazibeli sulama yöntemini kullandığında kayıp kaçak oranı hissedilir seviyede düşecektir. Özellikle suyun geldiği bölgelerde bunu hissetmeye başlıyoruz."
 
AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.