1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Tarım alanı 10 yılda 2.8 milyon hektar azaldı
Tarım alanı 10 yılda 2.8 milyon hektar azaldı

Tarım alanı 10 yılda 2.8 milyon hektar azaldı

Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Semih Karademir, ekilebilir tarım alanının 10 yılda 2,8 milyon hektar azaldığını söyledi. Karademir, “Bu tablo düşündüren bir tablo. Tarım topraklarımız tehdit altında.” dedi.

A+A-
ZMO Adana Şube Başkanı Semih Karademir, 5 Aralık Dünya Toprak Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, tarım topraklarının gıda üretimi ve canlıların yaşam alanı açısından doğal bir kaynak olduğunu vurguladı. Tarım topraklarını koruyan ülkelerin gıda üretimindeki yeterlilikleri ile küresel ısınma ve iklim değişikliği sürecinde avantajlı olacağını kaydeden Semih Karademir, “Toprağın canlı varlık olduğu düşünüldüğünde korunması sürdürülebilir bir tarım açısından ülkemiz ve dünyamız açısından önem arz etmektedir. Ülkemiz topraklarının en önemli sorunu tarım alanlarının amaç dışı kullanımıdır. 10 yıl önce yaklaşık 26 milyon hektar olan ekilebilir tarım arazimiz 2,8 milyon hektarlık kayıpla 23,2 milyon hektara düşmüştür.” şeklinde konuştu. 
 
Bir santimetre toprağın, birçok faktöre bağlı olarak 200 ile 1000 yıl arasında oluşabildiğini vurgulayan Karademir, “Tarım topraklarının amaç dışı kullanımının konuşulması gelecek açısından hepimizi düşündürmektedir. Toprak ve su kaynaklarının sürdürülebilirliği sağlanmalı, tarım topraklarının korunması ve amaç dışı kullanımına yönelik 5403 Sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu gereği Valiliklerde oluşturulan Toprak Koruma Kurullarının daha bağımsız üyelerden oluşması sağlanmalıdır.” ifadelerini kullandı.
 
Karademir, alternatif alanlar yerine verimli tarım topraklarının tarım dışı amaçla kullanımının iktidarların tarım politikasının olmamasından kaynaklandığını da sözlerine ekledi. 
 
Cihan 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.