1. HABERLER

  2. İSLAM

  3. 'Tarihte böyle bir cinayeti hiçbir toplum yaşamadı'
'Tarihte böyle bir cinayeti hiçbir toplum yaşamadı'

'Tarihte böyle bir cinayeti hiçbir toplum yaşamadı'

Kaplan, Türkiye'nin dilinin kaybettirildiğini belirterek, 'Dil yoksa, din yoktur!' dedi

A+A-
Kaplan: Dil yoksa, din yoktur!
 
İlim Yayma Cemiyeti Ünye Şubesi'nin Cuma akşamı konferanslarının bu haftaki konuğu Yeni Şafak gazetesi yazarı Yusuf Kablan oldu. Gazeteci yazar Yusuf Kaplan, Türkiye'nin dilinin kaybettirildiğini söyleyerek, Müslümanların Kur'an, sünnet ve İslam düşüncesinin temel kaynakları ile Müslümanların iletişiminin kesildiğini bildirdi ve 'Tarihte böyle bir cinayeti hiçbir toplum yaşamadı' diye tepkisini dile getirdi.
 
Kaplan Soğuk Savaş'ın bitmesinin ardından İslam'a Karşı İslam adı altında 3 ayaklı bir proje başlatıldığını da ifade etti.
 
Türkiye'nin en büyük sorunlarından birinin dil kaybı olduğunu ifade eden Yusuf Kaplan, sekülerleşme projesi ile birlikte medeniyet dilimizi kaybettiğimize dikkat çekti. Kaplan, 'Dilin olmadığı yerde dinin varlığını sürdürebilmesi mümkün değil' diyerek dilin önemine değindi. Kaplan, dil aracılığı ile medeniyet kaynakları ile olan iletişimimizin de kesildiğini bildirerek, 'Kur'an ile Sünnet ile İslam düşüncesinin temel kaynakları ile irtibatımız koparılmıştır. Tarihte böyle bir cinayeti hiçbir toplum yaşamadı' diye konuştu.
 
Mekke artı Medine eşittir medeniyettir
 
Müslümanlara dayatılan Batı medeniyeti kavramının medeniyeti yansıtmadığını söyleyen Kaplan, 'Batı uygarlığı türemiş bir uygarlıktır. Orijinal bir uygarlık değildir. İlim Batı'ya ait değildir. Batılıların felsefesi Batı'ya ait değildir. Kültür Batı'ya ait değildir' diyerek şu an Batı'nın benimsediği ve kendi ürünü olarak sunduğu ne varsa hepsinin Müslüman coğrafyasının ve Müslüman bilim ve düşünürlerinin eseri olduğunu kaydetti. Batı'nın sadece fizik gerçekliği ekseninde hareket ettiğini, fizikötesi gerçeklikle ilgilenmediğini söyleyen Kaplan, Müslümanların olaylara sadece çıplak gözle bakmadığını aynı zamanda bir basirete sahip olduklarını belirtti. Batı'da akademinin ve üniversitenin bitmiş olduğunu ifade eden Kaplan, 'Batı büyük bir kriz yaşıyor. Bu kriz entelektüel bir kriz' dedi. Medeniyetin tanımını yapan Kaplan, 'Mekke artı Medine eşittir medeniyettir. Mekke iç dünyanın inşasıdır, Medine iç dünyanın dışa yansımasıdır' diyerek dikkat çekici bir noktaya değindi.
 
"Medyanın kültürde devrim yapılması gerekiyor"
 
Kaplan, "Bu dünyaya söyleyecek bir sözünüz yoksa bu dünyada yaşamıyorsunuz, başkalarının dünyasında yaşıyorsunuz demektir. Kendimizi küçük görmemize gerek yok. Yaklaşık 200 yıldır tarih sahnesinden ve bu dünyadan çekilmiş başkasının dünyasında yaşıyor, başkalarının sözlerini tüketiyoruz. Hangi kültüre, çağa göre yaşıyoruz? Bu çağ bizim kurduğumuz bir çağ değil. Dünyaya söylenecek tek bir söz var, o sözü söyleyecek yalnız biz varız; fakat bizim de sesimiz çıkmıyor. Bir toplum kendine güvenini kaybettiğinde o toplum düşer. Ayağa kalkabilmesi için de kendine gelmesi gerekir.
 
Bugünü anlayabilmek için tarihi, seferber etmemiz lazım. Söylediğiniz söz bütün insanlara, çağlara seslenmiyorsa ya söylediğiniz sözde ya da durduğunuz yerde bir sorun var demektir. Fakat söylediğimiz sözde bir yanlışlık yok, bu anlamda inancımız tam. Bizim durduğumuz yerde bir sorun var. İnsanın ufku daraldı. ABD ve Avrupa'da kültür üretiliyor ve dünyaya sunuluyor. Buna çağ körleşmesi diyoruz. Anlam anlamını kaybetmiş; değer değersizleşmiştir.Çağ körleşmesinin iki önemli nedeni var; bütün insanlığın batıya mahkum edilmesi ve bütün insanlığın kendinden (kültürü ve dilinden) mahrumiyetidir. Aslolan kişinin kendisi olması lazım.
 
İnsan 'Ben'i aşabilirse kendine ulaşabilir; ama bireylerin böyle bir derdi yok. Çağ körleşmesi bütün insanlığı batıya mahkum etti ve kendinden mahrum etti. Dilimiz yoksa medeniyetimiz de yoktur. Dil aklın ve kalbin aynasıdır. Biz dilimizi yitirdik dolayısıyla medeniyetimizi de kaybettik. Eğitim meselesini önemsiyorum. Eğitim, medya ve kültürde devrim yapılması gerekiyor." şeklinde konuştu.
 
Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.