1. HABERLER

  2. EDEBİYAT

  3. Tarihi tuğralara iade-i itibar
Tarihi tuğralara iade-i itibar

Tarihi tuğralara iade-i itibar

İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop tüm binalardan tuğra ve kitabelerin sökülmesine ilişkin 1927 tarihli kanunun yürürlükten kaldırılması için kanun teklifi verdi

A+A-
Kezban Bülbül'ün haberi:
 
AK Parti İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, Türkiye Cumhuriyeti Dahilinde Bulunan Bilumum Mebanii Resmiye ve Milliye Üzerindeki Tuğra ve Methiyelerin Kaldırılması Hakkında Kanun'un yürürlükten kaldırılmasına dair kanun teklifi verdi. Şentop'un TBMM Başkanlığı'na sunduğu teklifin gerekçesinde, 1927 tarihli 'Türkiye Cumhuriyeti Dahilinde Bulunan Bilumum Mebanii Resmiye ve Milliye Üzerindeki Tuğra ve Methiyelerin Kaldırılması Hakkında Kanun'un saltanatı hatırlatan simge ve işaretleri ortadan kaldırmayı, görünür olmaktan çıkarmayı amaçladığı belirtildi.
 
GEÇERLİLİĞİNİ YİTİRDİ
 
Dönemin şartları göz önüne alındığında bir anlama sahip görülebilecek bu kanunun artık gerekliliği ve mantığı kalmadığının vurgulandığı gerekçede, bu kanunun ayrıca tarihi eserlerin orjinalliklerinin bozulmasına yol açtığı da belirtildi. Gerekçede, 'Tarihi eserlerin orjinalliklerine halel getirecek teşebbüslerin zemini haline getirilen bu kanunun yürürlükten kaldırılması hem milletimizin hem medeniyetimizin hem de bütün insanlığın ortak değerlerinin tahrip tehdidinden kurtarılması anlamına gelecektir' denildi.
 
TARİHİ BİNALARDAN KALDIRILMIŞTI
 
Sözkonusu kanuna dayanarak, İstanbul Valiliği, İstanbul Üniversitesi, Sirkeci Tren Garı, Darülaceze, Çırağan Sarayı gibi çok bilinen yerlerden tuğra ve kitabelerin söküldüğü veya üzerinin kapatıldığı biliniyor.
 
Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.