1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Taksit sınırlaması cebi frenledi
Taksit sınırlaması cebi frenledi

Taksit sınırlaması cebi frenledi

Taksit sınırlamasıyla, telekomünikasyon ve kuyumculuk sektörlerinde kredi kartı ile yapılan alışverişin tutarı, bir yılda yüzde 23 azalarak 33 milyar lira seviyelerine geriledi.

A+A-

Kuyumculuk alışverişlerindeki daralma yüzde 18, telekomünikasyon satışlarındaki düşüş ise yüzde 25 olarak hesaplandı.

Kredi kartına taksit sınırlaması sonrasında aşırı harcamaların görüldüğü telekomünikasyon ve kuyumculuk sektörlerindeki kartla alışveriş miktarı düştü. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK), kredi kartlarına ilişkin düzenlemesi sonrası, telekomünikasyon ve kuyumculuk sektörlerinde kredi kartı ile yapılan alışverişin tutarı, bir yılda yüzde 23 azalarak 33 milyar lira seviyelerine geriledi. BDDK’nın, geçen yılın şubat ayında yürürlüğe giren düzenlemesinin üzerinden 1 yıl geçti. Vatandaşların da cebi rahatlamış oldu. BDDK, bu süre içinde kuyumla ilgili harcamalara ilişkin yeni düzenleme yaparak, ekim ayında kredi kartıyla altın satışına 4 taksit imkanı sağladı.

SEKTÖREL DÜŞÜŞ VAR

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre, telekomünikasyon sektöründe yapılan alışverişin tutarı, geçen yıl yüzde 25 daralarak 20 milyar 755 milyon liradan 15 milyar 485 milyon liraya geriledi. Şubattan sonraki dönemde aylık bazda telekomünikasyon sektöründe en fazla vatandaşlar tarafından alışveriş yapılan ay 1 milyar 303 milyon lira ile ekim olurken, söz konusu ayda gerçekleştirilen alışverişin tutarında 2013’ün aynı ayına göre yüzde 20 düşüş yaşandı.

Kuyumcu 4 taksitle nefes aldı

BDDK düzenlemelerinden en fazla etkilenen sektör kuyumculuk oldu. Kredi kartı ile yapılan kuyumculuk alışverişi, 2013 yılında 12 milyar 72 milyon lira olurken, taksit imkanının kaldırılmasından sonra yüzde 19 azalarak 2014 sonunda 9 milyar 826 milyon liraya geriledi. Geçen yıl en fazla alışveriş yapılan ay 947 milyon lira mayıs olurken, bu ayda yapılan alışverişin tutarı 2013’ün aynı ayına göre yüzde 20 azaldı. Kasımda 836 milyon, aralıkta da 842 milyon liraya yükseldi.

Kart kolay alışveriş demek

Ankara Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Hasan Çavuşculu, yaptığı açıklamada, kredi kartı kullanımının Türk insanı açısından yaşam biçimi haline geldiğini belirterek, kart kullanımının tüketicilere kolay alışveriş imkanı sağladığını söyledi. Çavuşculu, “Bu alışkanlık birden kesilince sektör geçen yıl bir durgunluk yaşadı. Son olarak kuyumda taksit yapılmamasına ilişkin düzenleme yerine ekim ayında 4 taksit uygulaması getirildi. piyasada bir hareketlenme başladı” dedi.

Bankalar ile tüketici arasında barış süreci

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın’ın tüketicilerden alınan dosya masrafı ve komisyonların iade edileceğine yönelik açıklamalarından sonra bankalar ile tüketici arasında samimi bir “barış süreci” başladığını, bu sürece diğerlerinin de katılması gerektiğini söyledi. Ağaoğlu, yaptığı açıklamada, geçen hafta içinde Aydın’ın “Kredilerden alınan masraf ve komisyonların tamamını geri veriyoruz. Hatta şöyle bir karar aldık, artık mahkemeye gitmesine gerek yok. Bunu talep edilince bir daha mahkeme kararı olmaksızın geri veriyoruz” dediğini belirterek, bu açıklamayı ve kararı tüketicilerin yıllardır beklediğini kaydetti.

DOSYA MASRAFI SORUN

Dernek olarak tüketicilerin, kendilerinden haksız kesilen paraya kavuşması için mücadele ettiklerini dile getiren Ağaoğlu, dosya masrafı ve komisyonların iadesine ilişkin yapılan başvuruların hemen hemen tamamının tüketici lehine sonuçlandığını anlattı. Tüketici hakem heyetlerine yapılan başvuruların yüzde 90’ınına yakınını bankalara ilişkin şikayetlerin oluşturduğunu vurgulayan Ağaoğlu, şöyle devam etti:

HAKEM SİSTEMİ TIKALI

“Hakem heyetlerinde sistem tıkandı. Taleplere bir yıl sonrasına gün verilmeye başlandı. Bu sürece diğer bankaların da hemen samimi bir şekilde katılmasını bekliyoruz. Bankalar mahkemelerde ek külfet ve masraflardan kurtulacak. Tüketici, mahkeme ve hakem heyetlerinde boşa zaman harcamayacak.”

Yeni Şafak 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.