1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Sürücülere Kötü Haber
Sürücülere Kötü Haber

Sürücülere Kötü Haber

Aracını rastgele yol kenarına park eden sürücülere kötü haber Yargıtay'dan geldi.

A+A-
Aracını rastgele yol kenarına p2010 yılında Batman’da KCK soruşturması kapsamında tutuklanan belediye başkanı N.A. için Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Türkiye Genel Hizmetler İşçileri Sendikası Perşembe günleri haftalar boyunca eylem düzenledi.
 
Belediyede otobüs şoförü olarak çalışan bir kişi, otobüsün önüne "Başkanımızı İstiyoruz - Genel İş Sendikası" pankartı koyunca polisler tarafından durduruldu. Pankartın sökülmesi gerektiğini söyleyen polislere, "Amirlerimin izni olmadan pankartı çıkaramam" diyen otobüs sürücüsü, trafik cezası kesilmek için kendisinden ehliyet ve ruhsatın istenilmesine öfkelenerek çalıştırdığı otobüsü iki şeritli yolun sol tarafına park etti. Bu esnada aynı pankartın asılı bulunduğu diğer otobüs sürücüsü de yolun sağ şeridine otobüsü park etti. Yaklaşık 15 dakika boyunca yolda ulaşımın sağlanmadığı, başkalarının hayatının olumsuz etkilendiği için iki otobüs sürücüsü hakkında "Trafik güvenliğini tehlikeye sokmak" suçlamasıyla Batman 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Mahkeme verdiği kararla sanıkların beraatine hükmetti.
 
BAŞKALARININ SAĞLIĞI TEHLİKE ATILMIŞTIR
 
Karara itiraz eden Cumhuriyet Savcısı yerel mahkemenin kararını temyiz etti. Dava dosyasında son sözü söyleyen Yargıtay 12. Ceza Dairesi, otobüslerin yolun hem sağına hem soluna park etmesiyle başkalarının hayatını olumsuz etkilendiğini belirterek beraat kararını bozdu. Yargıtay kararında şu ifadelere yer verildi:
 
"Otobüs sürücüsü sanık, trafik cezası kesilmek üzere ruhsat ve ehliyetinin istenmesi sonrasında, sinirlenerek otobüsü çalıştırıp, iki şeritli yolun sol şeridinde durdurup, kontak kapatmış. Bu sırada durağa gelmiş bulunan diğer sanık ise önünde aynı pankartın asılı olduğu otobüsü ile olayı öğrenerek, yolun sağ şeridinde durmuş. Otobüslerini yolun sağ ve sol şeridinde 15 dakika kadar durdurarak, trafiği engelleyen, dolayısıyla başkalarının hayatı, sağlığı veya malvarlığı bakımından bir tehlike yarattıklarının kabulü gerektiği ve Türk Ceza Kanunu’nun 179/1. maddesindeki suçun unsurlarının oluştuğu gözetilip mahkumiyetleri yerine beraatlerine karar verilmesi kanuna aykırıdır. Kararın oybirliği ile bozulmasına karar verilmiştir."
 
Cihan 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.