1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Suriye'deki çadır kentlerde yaşam zor
Suriye'deki çadır kentlerde yaşam zor

Suriye'deki çadır kentlerde yaşam zor

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye sınıra yakın bölgelerde kurulan çadırlara sığınan Suriyelilerin zorlu yaşamı, havaların soğuması ve yağmurla beraber daha da ağırlaştı.

A+A-

Rejim güçleriyle muhalifler arasındaki çatışmalar zaman zaman şiddetini arttırırken, savaştan kaçan binlerce Suriyeli, güvenli liman olarak gördükleri başta Türkiye olmak üzere çevredeki ülkelere sığındı.

Ülkelerini terk etmeyen Suriyeliler ise çeşitli şehirlerde Türkiye sınırına yakın bölgelerde oluşturulan çadır kentlerde yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor.

 Halep'in Azez ilçesinde İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı tarafından kurulan Essalame ve Babun Nur çadır kentlerine de çok sayıda Suriyeli sığındı.

Çadır kentlerde hayatlarını sürdürmeye çalışan Suriyelilerin yaşamı, kışın gelmesiyle daha da ağırlaştı. Havaların soğuması üzerine bir yandan ısınma problemini gidermeye çalışan Suriyeliler, diğer yandan da yağmur sonrası çamur deryasına dönüşen yol ve çadırlar için çözüm bulmaya çalışıyor.

Halep'teki hava saldırılarının ardından Babun Nur çadır kentine yerleşen Fatma Faraç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kışın gelmesiyle zaten zor olan yaşam koşullarının daha da ağırlaştığını söyledi.

Yağmurun ardından birçok çadırı su bastığını belirten Faraç, bazı eşyaların kullanılamaz hale geldiğini ifade etti.

Çadır kentteki çamurlu yollar sebebiyle her gün kısıtlı imkanlara rağmen çamaşır yıkamak zorunda olduklarını aktaran Faraç, "Kış geldi, çadır kent çamur içinde. Tuvalet sıkıntısı var, su kısıtlı. Çocuklar bidonlarla su taşıyorlar. Zorlanıyoruz ama bugüne de şükrediyoruz. İnşallah bir gün evimize döneriz" dedi.

"Hastalıklar baş göstermeye başladı"

Abdulrezak Mahmud da barındıkları çadırda kendi imkanlarıyla ısınmaya çalıştıklarını ancak soba olmadığı için tüm çabalara rağmen çocuklarının üşüdüğü anlattı.

Yeteri kadar yardım gelmediğini öne süren Mahmud, şöyle konuştu:

"Bugüne kadar sadece Türkiye'nin yardım eli uzattığını gördük. Buradan gelen yardımlarla ayakta kalmaya çalıştık fakat daha çok yardıma ihtiyacımız var. Temel gıdadan temizlik malzemesine kadar birçok eksik var. Su yok, sabun yok, yıkanamıyoruz, temizlenemiyoruz. Bundan dolayı özellikle çocuklarda hastalıklar baş göstermeye başladı. Hatta bitlenmeye başladılar. Yardımların arttırılmasını istiyoruz."

İç savaşla birlikte kendilerinin de yaşam savaşı verdiğini dile getiren Mahmud, savaşın son bulması ve evlerine dönme arzusu içinde olduklarını sözlerine ekledi.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.