1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Suriye-Irak ve Gazze için 750 milyar $'lık fatura
Suriye-Irak ve Gazze için 750 milyar $'lık fatura

Suriye-Irak ve Gazze için 750 milyar $'lık fatura

Birleşmiş Milletler Batı Asya Ekonomik ve Sosyal Komisyonu Suriye, Irak ve Gazze'nin yeniden imarı için ihtiyaç duyulan rakamı açıkladı.

A+A-
BM-ESCWA'nın Başekonomisti Abdullah ed-Deriri, Tunus'un evsahipliğinde düzenlenen BM-ESCWA 28'inci dönem toplantısında 2013-2014 yılı verileri esas alınarak hazırlanan Arap dünyasına ilişkin raporu sundu.
 
Arap dünyasındaki sosyal ve ekonomik gelişmelere ilişkin hazırlanan raporda, Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ile Kuzey Afrika ve az gelişmiş Arap ülkelerindeki gelişmelerin yanı sıra bu bölgelerdeki petrol, fosfat gibi tabii kaynaklar sektörüne ilişkin konulara da yer verildi.
Raporda Arap ülkelerinin ekonomik durumuna değinilerek, son yıllarda meydana gelen savaş ve krizlerin bölgeyi olumsuz etkilediği vurgulandı.
 
Raporda, "Suriye, Irak ve Gazze'nin yeniden imarı için 750 milyar dolara ihtiyaç var" ifadesine yer verildi.
Üye ülkelerden üst düzey yetkililerin katılımıyla bugün başlayan "Arap dünyasında sosyal adalet", "İsrail işgalinin Filistin halkı üzerindeki sosyal ve ekonomik etkileri" gibi konuların da görüşüleceği toplantı, 18 Eylül'e kadar devam edecek.
 
Merkezi Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta bulunan ESCWA, aralarında Mısır, Lübnan, Ürdün, Irak ve Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkelerinin de bulunduğu 17 Arap ülkesinden oluşuyor.
 
AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.