1. HABERLER

  2. BİLGİ BANKASI

  3. Süleymancılar kimlerdir? Süleymancılık nedir?
Süleymancılar kimlerdir? Süleymancılık nedir?

Süleymancılar kimlerdir? Süleymancılık nedir?

Türkiye dün gerçekleşen Adana Aladağ'daki Kız Öğrenci Yurdu yangını ile sarsıldı. Sosyal Medya'da günün konusu ise "Süleymancılık" Cemaati oldu. İnternette "Süleymancılık" ile ilgili pek çok bilgi kirliliği dolaşıyor. Peki Süleymancılık nedir?

A+A-

Adana-Aladağ'da dün yürekler yandı. Süleymancılara ait olduğu söylenen bir kız öğrenci yurdunda yangın çıkması ve 12 kız öğrencinin hayatını kaybetmesi ile sonuçlanan elim olay sonrası, Sosyal-Medya'da Süleymancılara yönelik adeta bir linç girişimi başlatıldı. İnternette Süleymancılık ile ilgili pek çok yanlış bilgi dolaşırken, insanlar da internet üzerinde; Süleymancılık nedir? Süleymancılar kimlerdir? gibi soruların yanıtlarını aramaya başladı.

Süleymancılar Kimlerdir?

Süleymancılar, Türkiye'de faaliyet gösteren bir cemaat'e verilen isimdir. Süleymancılar'ın en çok isminin duyulduğu alan ise Ortaokul, Lise ve Üniversite öğrencilerine yönelik yaptıkları yurtlardır. Anadolu'nun pek çok noktasında öğrencilere hitap eden bu yurtlarda pek çok öğrenci kalmaktadır. Özellikle Ortaokul ve Lise çağındaki maddi durumu yetersiz ve devlet okullarında okuyan öğrenciler bu yurtlardan istifade etmektedir.

Süleymancı ismi ise, Cemaatin lideri olan İslam Alimi olan Süleyman Hilmi Tunahan'dan gelmektedir.

Süleyman Hilmi Tunahan ismi, İslam Eğitimi'nin baskı içinde yapıldığı yıllarda pek çok talebe yetiştirmesi ile öne çıkmıştır. Henüz 30 Yaşında Profesörlük ünvanı alan Tunahan, Hukuk Fakültesi mezunudur. Süleymancıların pek çoğu da halen Hukuk alanında eğitim görmektedir.

İnternette yazanların aksine, Süleymancılar olarak bilinen Cemaat'in mensupları son derece bilgili ve görgülü insanlardır. Pek çok Üniversite'de kendilerine mensup olan binlerce talebe yetişmektedir.

Süleymancılar kendilerini Süleymancı olarak değil, Süleymanlılar olarak tanımlarlar. 1970'den beri faaliyetlerini serbest şekilde yürüten bu cemaatin faaliyetleri devam etmektedir.

Risalehaber.com

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
5 Yorum