1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Srebrenitsalılar'ın kaderini Gazzeliler yaşıyor
Srebrenitsalılar'ın kaderini Gazzeliler yaşıyor

Srebrenitsalılar'ın kaderini Gazzeliler yaşıyor

İsrail'in Gazze'de BM'ye ait okulları bombalayarak buralara sığınan Filistinliler'i öldürmesi, bundan tam 19 yıl önce BM koruması altındayken soykırımın yaşandığı Srebrenitsa'yı hatırlattı.

A+A-
İsrail'in Gazze'de Birleşmiş Milletler'e (BM) ait okulları bombalayarak buralara sığınan Filistinliler'i öldürmesi, bundan tam 19 yıl önce BM koruması altındayken soykırımın yaşandığı Srebrenitsa'yı hatırlattı.
 
Gazze'de bugün dünyanın gözleri önünde işlenen katliamların bir benzeri, 1992-1995 yılları arasında Bosna'daki savaşta da yaşanmıştı. Özellikle BM tarafından "güvenli bölge" ilan edilen ve silahları toplanan Srebrenitsa'daki Boşnak halk, kentin Ratko Mladiç komutasındaki Sırplar tarafından 11 Temmuz 1995 yılında işgal edilmesi üzerine, BM bünyesinde görev yapan Hollandalı askerlere sığındı. ''Bizi BM korur'' diyerek, Hollandalı askerlere sığınan Boşnaklar, önce Sırplara teslim edildi, ardından 8 binin üzerinde Boşnak Sırplar tarafından katledildi.
 
Avrupa'da İkinci Dünya Savaşı'nın ardından yaşanan en büyük insanlık trajedisi olan Srebrenitsa soykırımında birçok yakınını kaybeden Srebrenitsa ve Jepa Anneleri Derneği Başkanı Munira Subaşiç, BM'nin gerek insani gerekse ahlaki onurunu çoktan kaybettiğini, 1995 yılında Srebrenitsa'yı korumadığı gibi, bugün de Gazze'deki masum sivilleri koruyamadığını söyledi.
 
''BM okullarına yapılan saldırılar, Srebrenitsa'da BM'nin güvenli bölge ilan ettiği eski akü fabrikasını hatırlatıryor'' diyen Subaşiç, ''Fabrikaya sığınan binlerce Srebrenitsalı, düşmanın zulmünden kurtulabileceğini ummuştu, ancak onlar bizzat BM askerleri tarafından düşmana teslim edildi'' ifadesini kullandı.
 
Subaşiç, Gazze'de ve Srebrenitsa'da yaşananların benzerlik taşıdığına dikkati çekerek, ''Tüm bu yaşananlar, biz Müslümanlar'a yapılmış bir aldatmacadır. BM yaşananlardan hiçbir ders almadı, almayacak da. Eğer bizler Müslüman olmasaydık, Srebrenitsa soykırımı da olmazdı. Biz de tüm diğer insanlar gibi koruma altında olurduk'' diye konuştu.
 
''Allah'tan utansınlar''
 
Başta BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon olmak üzere tüm BM yetkililerinin yaşananlardan dolayı utanması gerektiğini ifade eden Subaşiç, ''Çocuklar, Müslüman da olsalar, Katolik ya da Ortodoks da olsalar çocukturlar. Allah'tan utansınlar. O çocukların gözyaşlarından nasıl korkmuyorlar'' dedi.
 
Subaşiç, hem Srebrenitsa'taki eski akü fabrikasında hem de Gazze'deki BM okullarında yaşananların benzerliğine işaret ederek, şunları kaydetti:
 
''Bizleri akü fabrikasına çağırdılar. Bizi içeri aldılar, düşmanlarımız gelince onlara teslim ettiler. Bugün de Gazze'de insanlar BM'ye ait okullara sığınıyor. Çünkü onlar da tıpkı bizim gibi BM'nin kendilerini koruyacağını ve İsrail'in buralara saldıramayacağını düşünüyor. Ancak dün Sırplar bugün de İsrail, bütün dünyaya meydan okuyor ve dünya buna seyirci kalıyor. Bizim için BM diye bir kurum yok.''
 
Srebrenitsa'da 50'ye yakın akrabasını kaybeden Dernek üyesi Kada Hotiç de Gazze'de yaşayan insanların kendi devletleri ve hakları için mücadele ettiğini vurgulayarak, İsrail için hiçbir şeyin kutsal olmadığını, okulları ve hastaneleri bombaladığını, kadın ve çocuk demeden herkesi katlettiğini söyledi.
 
Bosna Hersek'te olduğu gibi Gazze'de yaşayanlara da Müslüman olmanın bedelinin ödetildiğini dile getiren Hotiç, ''Bakın Libya'ya ne yaptılar? Suriye'ye ne yaptılar? Afganistan'a, Irak'a ne yaptılar? Tüm bunlar birbirine çok benzeyen senaryolar'' ifadesini kullandı.
 
Srebrenitsa'da ne oldu?
 
Bosna'daki savaş sırasında, BM'nin güvenli bölge ilan ettiği ve Boşnaklar'ın elindeki tüm silahları toplattığı Srebrenitsa, 11 Temmuz 1995'te Ratko Miladiç'e bağlı Sırp birlikleri tarafından işgal edildi. İşgal üzerine BM bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnaklar, Sırplar'a teslim edildi.
 
Otobüs ve kamyonlara bindirilen Boşnaklar'dan 8 bin 372'si götürüldükleri ormanlık alanlarda, fabrikalarda, depolarda hunharca katledildi. Katledilenlerin cenazeleri, ülkedeki çeşitli toplu mezarlara gömüldü.
 
Soykırımda katledilenlerin bir kısmının cesedine ise bugüne kadar hala ulaşılamadı.
 
aa

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.