1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Srebrenitsa mağdurları haklarını istiyor
Srebrenitsa mağdurları haklarını istiyor

Srebrenitsa mağdurları haklarını istiyor

Hollanda'nın Srebrenitsa mağdurlarına vereceği tazminat miktarı konusunda Mağdur aileler ile henüz anlaşmaya varılamadı. Mağdur aileler tazminat miktarının yükseltilmesini istiyor.

A+A-

Hollanda hükümetinin, Yargıtay'ın iki sene önce onayladığı, 1995'teki Srebrenitsa katliamında hayatını kaybeden üç Bosnalının ölümünde bu ülkenin sorumluluğu bulunduğu kararıyla bağlantılı vermek zorunda olduğu tazminat miktarı konusunda henüz anlaşma sağlanamadığı bildirildi.

Hollanda yayın kurumu NOS televizyonunun haberinde, mağdur ailelerle Savunma Bakanlığı arasında yapılan görüşmelerde henüz sonuca varılamadığını duyurdu.

Savunma Bakanlığı geçen sene yaptığı açıklamada 4 mağdura yirmişer bin avrodan toplam 80 bin avro verilmesinin kararlaştırıldığını bildirmişti. Söz konusu meblağı düşük bulan ve mağdur sayısının 6 olduğunu söyleyen Bosnalı ailelerin ise kişi başı 30 bin avro olmak üzere 6 mağdur için 180 bin avro ve maddi zararların karşılanması talebinde bulunduğu belirtildi.

Bosna'daki BM'ye bağlı Hollanda askeri birliğinde (Dutchbat) tercümanlık yaparken Hollandalı askerler tarafından Sırplara teslim edilen babası ve kardeşini kaybeden Hasan Nuhanoviç ile aynı yerde elektrikçi olarak çalıştığı sırada öldürülen Rizo Mustafiç'in yakınlarının hukuk mücadelesi 2002 yılında başlamıştı.

İlk önce Lahey Mahkemesi'nde görülen davada, Srebrenitsa katliamında hayatlarını kaybeden 3 Bosnalının ölümünde Hollanda devletinin sorumluluğu olduğu ve ayrıca ölenlerin yakınlarının tazminat hakları bulunduğuna karar verilmişti. Mahkemenin söz konusu kararı Yargıtay tarafından da onanmıştı.

"Srebrenitsa Anneleri" de 2007 yılında aynı kapsamda 6 bin mağdur adına Hollanda devleti aleyhine dava açmıştı.

Lahey Mahkemesi'nde geçen sene görülen bu davada hakim, Srebrenitsa'nın işgali sırasında BM bünyesinde görev yapan Hollandalı tabura sığınan 300 sivil Boşnak'ın Sırp askerlerine teslim edilmesinden dolayı Hollanda'yı kısmen suçlu bulmuştu. Mahkemenin Hollanda'yı sadece 300 kişinin ölümünden sorumlu tutan kararını beğenmeyen mağdur aileler temyize başvuracaklarını açıklamıştı.

Savunma Bakanlığının üç Bosnalının yakınlarına vereceği tazminat miktarının bu dava için de emsal teşkil etmesi bekleniyor.

Bosna'da 1995 yılında görev yapan Hollanda askeri birliğine sığınan çok sayıda Boşnak, Sırp General Ratko Mladiç'in başında olduğu güçlere teslim edilmiş ve büyük bir katliam yaşanmıştı.

Tarihe "Srebrenitsa Katliamı" olarak geçen soykırımı gerçekleştiren Bosnalı Sırpların eski Komutanı Ratko Mladiç, Lahey kentinde eski Yugoslavya için kurulan savaş suçları mahkemesinde yargılanmaya devam ediyor.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.